Saudská Arábia plánuje v rámci cestovného ruchu preinvestovať až 80 miliárd dolárov formou súkromných investícií. Kráľovstvo sa chce stať jednou z najnavštevovanejších destinácií sveta, uvádza Bloomberg. „Chcem, aby väčšinu investícií zabezpečil súkromný sektor,“ povedal saudskoarabský minister cestovného ruchu Ahmed al-Chatíb a dodal, že cieľom do roku 2030 je získať 60 až 80 miliárd dolárov. „Je to veľmi ambiciózny cieľ.“
Vláda plánuje v nasledujúcom desaťročí minúť približne 800 miliárd dolárov na cestovný ruch, keďže sa pripravuje na odklon od ropného priemyslu. Krajina sa vidí ako hlavné centrum všetkého od ťažby kovov až po športové podujatia. Cieľom do roku 2030 je privítať 150 miliónov turistov ročne, pričom približne 70 miliónov by malo prichádzať zo zahraničia.
Kým doteraz bol záchranným kolesom pre rozvoj cestovného ruchu saudskoarabský štát a jeho investičný fond, po novom bude rozhodujúcim získanie priamych zahraničných investícií – najmä zo súkromného sektora. Veľké projekty sa rozbiehajú a výdavky narastajú, povedal hlavný ekonóm poradenskej spoločnosti Jadwa Investment James Reeve.
V roku 2023 zaznamenala Saudská Arábia 100 miliónov turistov, pričom väčšinu z nich tvorili miestni obyvatelia. Zahraničných návštevníkov bolo približne 27 miliónov, no nezanedbateľná časť z nich krajinu navštívila z náboženských (púť do Mekky) alebo pracovných dôvodov. Predpokladá sa, že dovolenku trávi v saudskoarabskom kráľovstve len malé percento zahraničných turistov.
Saudská Arábia však počíta s tým, že vycestuje najmä stredná trieda z Indie a Číny a isté príležitosti vidí aj zo strany Spojeného kráľovstva. Z pohľadu rozvoja saudskoarabského cestovného ruchu sú zaujímavé aj krajiny ako Francúzsko a Nemecko, hoci destinácie vyžadujúce si viac ako osemhodinové lety, nie sú pre Nemcov a Francúzov také príťažlivé.
Letecké spoločnosti čelia pri letoch nad Ruskom vysokému riziku
Rusko zakázalo leteckým spoločnostiam z Európskej únie lietať nad jeho vzdušným priestorom