Ceny ropy a plynu prudko stúpajú. Američania hovoria o bojkotovaní ruskej energie, na čo Moskva odpovedala tým, že pohrozila Európe vypnutím svojho plynovodu, píše Sky News.
Dva tábory s opačným názorom
Vlády, ktoré sa zaviazali k nulovým emisiám, vrátane Spojeného kráľovstva sú pod tlakom dvoch protichodných síl, pričom obe používajú konflikt na Ukrajine ako dôkaz toho, že majú pravdu.
Na jednej strane mnohí argumentujú, že jediný spôsob, ako ochrániť ľudí pred budúcou volatilitou, je rýchlejší odklon od fosílnych palív a vynakladanie väčších prostriedkov na obnoviteľné a jadrové zdroje.
Na druhej strane je skupina, ktorá trvá na tom, že zabezpečenie lepších domácich dodávok energie z fosílneho paliva je jasnou odpoveďou, nehľadiac na to, ako to ovplyvní ciele nulových emisií.
Európa sa snaží nájsť spôsob, ako sa zbaviť silnej závislosti od ruského plynu.
Boris Johnson čelí dileme
Pokiaľ ide o dodávky z Ruska, Spojené kráľovstvo im je vystavené oveľa menej, no celosvetový nárast cien zasiahol aj túto krajinu. Britský premiér Boris Johnson čelí tlaku svojich poslancov a ďalších aktivistov, aby v Severnom mori začal hľadať viac plynu. Objavujú sa aj hlasy, ktoré požadujú, aby začal dokonca aj s hydraulickým štiepením.
B. Johnson však môže dospieť k záveru, že aj keď plyn a ropa zo Severného mora s cenou veľmi nepohnú, môžu pomôcť zabezpečiť dodávky a vnímanie bezpečnosti dodávok.