Postaviť 1700 kilometrov dlhý plynovod z Turkménska do indickej metropoly Naí Dillí cez povstalcami ovládané územia v Afganistane a znepriatelený Pakistan znie ako pomerne utopistická myšlienka. Napriek tomu projekt, ktorého cena sa v minulosti odhadovala na 7,6 miliardy dolárov, mierne pokročil. Turkménska štátna plynárenská spoločnosť Türkmengaz podpísala zmluvy o predaji plynu s pakistanskými a indickými partnermi.
O stavbe sa hovorí už 20 rokov. Aj napriek podpisom na zmluve je jej uskutočnenie stále otázne. Rizikom je predovšetkým islamské hnutie Taliban. Rúry majú prechádzať cez jednu z ich bášt - juhoafganskú provinciu Kandahár. Zabezpečiť výstavbu či ochranu potrubí bude problematické, keďže americký prezident Barack Obama a NATO chcú z Afganistanu stiahnuť do roku 2014 vojakov. Bezpečne nie je ani v susednom pakistanskom Balúčistane, kadiaľ by trasa tiež mala smerovať. A nakoniec, problémy by sa mohli vyskytnúť aj medzi Indiou a Pakistanom, ktoré majú tradične napäté vzťahy a od rozpadu britskej koloniálnej ríše proti sebe trikrát bojovali.
Podpis dohody medzi turkménskym Türkmengaz, pakistanským Inter State Gaz System a indickou štátnou spoločnosťou GAIL
Analytička z londýnskeho inštitútu IHS Global Insight Lilit Gevorgjanová sa k projektu stavia skepticky práve pre bezpečnostné riziká. Agentúre Reuters povedala, že šanca naň bola v minulom desaťročí, kým boli jednotky NATO usídlené v Afganistane. „Keď sa západné jednotky rokom 2014 stiahnu zo stále nestabilného Afganistanu, vyzerá byť stavba drahého plynovodu v krajine s veľmi slabou centrálnou vládou takmer nedosiahnuteľná,“ dodala.
Plynovod nazvaný podľa prvých písmen jednotlivých štátov TAPI politicky podporujú USA. Podľa denníka Wall Street Journal sa tak snažia udržiavať v izolácii Irán, ktorý sa snaží vybudovať plynovod do Pakistanu. A Islamabad sa nechce týchto plánov vzdať, aj keď mu americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová hrozí sankciami. Pakistan potrebuje, rovnako ako India, väčší prísun plynu. Dohoda počíta s odberom 33 miliárd metrov kubických ročne pre Indiu, Pakistan a Afganistan. Indická vláda podľa Reuters uvádzala ako možný dátum dokončenia rok 2018.
Turkménsku by vyhovovalo ďalšie rozšírenie exportných možností pre jeho plyn. V minulosti vývoz turkménskeho plynu kontroloval ruský Gazprom, čo sa tamojšej vláde podarilo nalomiť až vybudovaním plynovodu do Číny.
Symbolická rúra pripomínajúca už fungujúci plynovod medzi Turkménskom a Čínou
Foto - SITA / AP