Európa čelí mnohým výzvam, pričom najkritickejšou zrejme je nedostatočná konkurencieschopnosť v oblasti špičkových technológií v porovnaní s USA a Čínou. Nádej a inšpiráciu ponúka Švédsko, ktoré sa úspechmi v technologickom sektore vyprofilovalo ako líder, a by mohlo by byť vzorom pre zvyšok Európskej únie.
Švédska ekonomika prechádza podobnými ťažkosťami ako zvyšok Európy — inflácia, recesia a vyhliadky na slabý rast v globálnom kontexte geopolitických a ekonomických konfliktov. Napriek tomu sa škandinávska krajina môže pochváliť širokým zoznamom technologických startupov a spoločností, ktoré sú vzorom pre jej susedov. Globálne známe značky ako Spotify a Skype sú len špičkou ľadovca, ku ktorým sa pridávajú ďalšie ako fintech spoločnosť Klarna a výrobca herného fenoménu Candy Crush, King Digital Entertainment.
„Majú niečo, čo iné európske krajiny v takej miere nemajú, najmä v technologickom sektore,“ uviedol senior analytik German Marshall Fund Jacob Kirkegaard pre The New York Times.
Švédsko pritiahlo pozornosť v čase, keď sa zvyšujú obavy o schopnosť Európy konkurovať americkým a čínskym technologickým pokrokom. Spojené štáty dali svetu gigantov ako Google, Meta a Amazon, zatiaľ čo čínsky technologický sektor zaznamenal boom s firmami ako Alibaba, Huawei a ByteDance, vlastník TikToku.
Nenávisť na sociálnych sieťach vyúsťuje do násilnosti v uliciach. Británia je toho dôkazom
Samozrejme, aj Európa má technologické giganty, napríklad holandskú ASML, globálneho lídra v oblasti polovodičov. Avšak, celkovo je kontinent vnímaný skôr ako pasívny účastník než inovátor, známy viac prísnymi reguláciami zahraničných technologických firiem než budovaním vlastných podnikov.
Švédsko vytvorilo viac technologických „jednorožcov“ na obyvateľa ako ktorákoľvek iná krajina v Európe, teda startupov s hodnotou viac ako miliarda dolárov, a to hneď po Estónsku, uvádza správa o európskych technológiách od investičnej firmy Atomico. Švédsko sa umiestnilo na štvrtom mieste v počte jednorožcov, za Veľkou Britániou, Nemeckom a Francúzskom, ktoré majú šesť až deväťkrát väčšiu populáciu.