„Za prezidenta (Obamu) bude v každom prípade hlasovať 47 percent ľudí. Týchto 47 percent ľudí, ktorí sú s ním, je závislých od štátu, verí, že sú obeťami, a že štát má zodpovednosť starať sa o nich. Veria, že majú nárok na zdravotnú starostlivosť, jedlo, bývanie, čokoľvek... Sú to ľudia, ktorí neplatia žiadnu daň z príjmu,“ hovorí republikánsky kandidát na prezidenta Mitt Romney v príhovore zachytenom na videu, ktoré sa na internet dostalo 17. septembra.

„Nie je mojou prácou starať sa o týchto ľudí. Nikdy ich nepresvedčím, aby prevzali zodpovednosť za vlastné životy,“ pokračuje ďalej M. Romney. Zábery boli natočené v máji na večeri pre bohatých podporovateľov kampane M. Romneyho.

Dva dni nasledujúce po zverejnení videa boli pre Romneyho štáb ako zo zlého sna. Video sa rýchlo šírilo po sociálnych sieťach a vyvolalo vlnu kritiky zo strany verejnosti aj médií. Kampaň M. Romneyho, ktorého osobný majetok má odhadovanú hodnotu štvrť miliardy dolárov, sa už mesiace snaží presvedčiť Američanov, že republikánsky kandidát nie je odmeraný zbohatlík, ale niekto, koho naozaj zaujímaosud bežného človeka.

Video, na ktorom kandidát otvorene hovorí, že mu nezáleží na bezmála polovici voličov, túto snahu výrazne skomplikuje. Komentátor Bloombergu Josh Barro priamo napísal, že video nadobro zobralo Romneymu šancu na zvolenie.

Podľa prieskumov M. Romney pred novembrovými voľbami čoraz viac zaostáva za súčasným prezidentom Barackom Obamom. Nedokázal využiť ani sklamanie ľudí zo slabnúceho oživenia ekonomiky. Prieskumy verejnej mienky ešte dopad posledných vyjadrení nezachytili, politickí analytici však predpokladajú, že náskok B. Obamu sa ešte viac posilní.

Paradoxom celej situácie je, že kontroverzná poznámka M. Romneyho je postavená na nesprávnych údajoch. Je síce faktom, že približne 47 percent ľudí v USA neplatí daň z príjmu, neznamená to však, že by sa vyhýbali daniam a čakali doma na dávky. Približne 23 percent ľudí neplatí daň, pretože má na pomer USA nízky príjem. Pre štvorčlennú rodinu je hranica nízkeho príjmu približne na úrovni 26-tisíc dolárov. Ďalšiu časť ľudí neplatiacich daň z príjmu tvoria dôchodcovia a ľudia poberajúci daňové úľavy na deti.

Zdroj: NPR / Tax Policy Center

Navyše, časť ľudí, ktorí neplatili priamo daň z príjmu, prispieva do štátnej pokladnice v podobe dane zo mzdy, ktorú z platu strhávajú priamo zamestnávatelia. Tieto peniaze potom najčastejšie idú na rôzne programy sociálneho zabezpečenia či poistenie v nezamestnanosti. Reálne tak do štátnej kasy vôbec neprispieva približne 18 percent ľudí, pričom viac ako polovicu z tejto skupiny tvoria dôchodcovia.

Zdroj: NPR / Tax Policy Center

Súčasná situácia môže byť komplikovaná aj pre M. Romneyho osobne. Server Business Insider upozorňuje, že jedným z dôvodov Romneyho odmeranosti je práve snaha predísť podobným prešľapom. Pár viet totiž stačilo na to, aby potopilo politickú kariéru jeho otca Georgea Romneyho. Ten v roku 1967 rozbiehal pomerne nádejnú kandidatúru v republikánskych primárkach. V televíznom rozhovore na otázku, prečo zmenil názor na vojnu vo Vietname, povedal, že počas pobytu vo v krajine sa stal obeťou vymývania mozgov zo strany generálov.

Romneyho „vymývanie mozgov“ sa šírilo médiami takmer tak rýchlo ako aktuálne video jeho syna a postupom času nabralo vlastný život. G. Romney sa stal terčom vtipov zo strany politických konkurentov aj médií a v prieskumoch sa prudko prepadol. Jeho kampaň sa z prepadu už úplne nespamätala a G. Romney nakoniec svoju kandidatúru stiahol. Neskôr vo vláde Richarda Nixona zastával post ministra pre bývanie a rozvoj miest. Na vysoký volený post však už nekandidoval. Mitt Romney sa podobnej chybe snažil predísť odmeraným vyjadrovaním, ktoré ho podľa komentátorov oddialilo od voličov.

Ďalšia skupina politckých komentátorov však tvrdí, že M. Romney môže trend obrátiť. Do volieb ostáva dosť času a bežný volič si podľa nich na mesiac staré vyhlásenie už nespomenie. Ďalším argumentom je, že slovným prešľapom ako takým sa prikladá priveľká váha. Niekoľko ich má za sebou aj demokratický kandidát Barack Obama. Ostrú kritiku si vyslúžilo napríklad jeho vyjadrenie z júna, keď na tlačovej konferencii vyhlásil, že „súkromnému sektoru sa vedie dobre“. Američanov zápasiacich s vysokou nezamestnanosťou a ťažkými ekonomickými podmienkami vyjadrenia prezidenta v tom čase rovnako rozhnevali. Napriek tomu súčasné šance B. Obamu na znovuzvolenie vyzerajú viac ako dobre.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP