Daňové nastavenie na Slovensku sa môže s príchodom novej vlády a pri konsolidácii verejných financií zmeniť, píše Finweb Hospodárskych novín a všíma si rezervy a možnosti, ktoré by pomohli štátnemu rozpočtu.
Fico by chcel vziať bankám
V prípade zdaňovaní firiem a konkrétne korporátnej dane patrí Slovensko v rámci 32 sledovaných krajín na 20. miesto poradia a teda s horším nastavením. Aktuálne platí 15 percent pre daňové subjekty, ktorých zdaniteľné výnosy nepresiahli hranicu 49 790 eur. Ak ju presiahli, daň sa zvyšuje na 21 percent.
Odborníci si však myslia, že konsolidácii by jej zvyšovanie nepomohlo, keďže „firmy majú na rozdiel od zamestnancov možnosť ovplyvňovať svoje daňové základy,” vraví pre Finweb Martin Hudcovský z Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied. Naopak daňová expertka spoločnosti Grant Thornton Consulting Silvia Hallová odporúča zrušiť rôzne výnimky, „ktorých benefit je diskutabilný, a skôr prispievajú k obchádzaniu platenia daní,” popisuje ekonomický portál.
Svoje návrhy nedávno prezentovala aj skupina ľavicových ekonómov ako exministerka financií Brigita Schmögnerová, Monika Uhlerová z KOZ alebo ekonóm Anton Marcinčin, podľa ktorých by nová vláda mala zvážiť vyššiu daň pre vysokopríjmové podniky alebo jednorazovú daň z neočakávaných ziskov.
Premiér Robert Fico však pred voľbami komunikoval zámer ukrojiť bankám z profitu pol miliardy eur, podľa ekonomického portálu by jeho kroky „mohli posunúť krajinu ešte do horšieho postavenia v rebríčku, ako je teraz.”
Ďurana varuje pred odlivom odborníkov
V prípade daní pre fyzické osoby odporúča Hallová návrat k rovnej dani v akceptovateľnej výške. „Dôkazom, že tento prístup funguje, je fakt, že rok po zavedení rovnej dane stúpol základ dane o 90 percent a výnos dane o 44 percent,” dodáva expertka.
Ľavicoví ekonómovia však navrhujú progresívne zdaňovanie, teda v daňovom základe by boli všetky príjmy fyzických osôb aj s príjmami za prenájom, z dividend a iných kapitálových príjmov. Analytik INESS Radovan Ďurana však upozorňuje, že vyššia progresivita zdanenia môže spôsobiť odliv mozgov do zahraničia. „Problém je nezodpovedný rast výdavkov, ktorý treba zastaviť, a neefektívne výdavky obmedziť,” vraví.
Experti sa však na záver zhodujú, že veľký priestor na zvyšovanie daní je najmä v prípade majetkových daní. „Zavedenie zdaňovania nehnuteľností podľa hodnoty považujem za rozumný krok,” uzatvára Hallová.