V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, ako by mala slovenská vláda riešiť situáciu v Slovenských elektrárňach. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 29. septembra 2022 a pondelkom 3. októbra 2022 celkovo 46 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.

Pozrite si výsledky ankety a odpovede:

 

55 % Vrátiť sa k pôvodnej dohode o zastropovaní cien

FOTO Luboš Vančo, partner, KPMG Slovensko, s.r.o.
Určite nie znárodniť. SE už boli štátne a nikam to neviedlo. Politici vôbec nerozumejú, že elektrina sa predáva na 2-3 roky dopredu a keď teraz chcú určitú kapacitu, tak SE ju jednoducho nemá. Keď sa chce vláda správať ako zodpovedný hospodár, tak teraz nech nakúpi elektrinu na roky 2024 a ďalšie za rozumnú cenu. Ale to je, bohužiaľ, až za 2 roky a takmer žiadna vláda nerozmýšľa dlhodobo a logicky.

Robert  Balheim, partner, Expense Reduction Analysts
Slovenský štát je minoritný akcionár SE ( vlastní 34 % ) a prípadné zoštátnenie podniku pre štát nemusí byť lacné. Pokiaľ majú vopred predanú takmer celú výrobu, prípadné zoštátnenie by nemuselo mať požadovaný efekt a štát by s vysokou  pravdepodobnosťou čelil žalobám o náhradu, prípadne arbitrážam. Z tohto pohľadu sa javí ako rozumná predchádzajúca dohoda s ministerstvom hospodárstva. Aj keď nepoznám všetky detaily dohody, prípadne všetky možnosti, ktoré má štát k dispozícii, ani prípadne detaily o možnom uvoľnení nevyužitých prostriedkov z eurofondov.

Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
Nie je to síce systémové riešenie, je ho potrebné použiť len na krátke obdobie. Spolu s inými riešeniami. Cieľom má byť zníženie inflačných vplyvov.

Dennis Fino, CEO, Barney Studio
Komplikujú to, myslím, že zbytočne. Ostal by som pri zastropovaní cien.

Peter Stadler, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Wealth Effect Management
Ideálne riešenie sa v tomto prípade hľadá ťažko. Štát si však musí splniť svoju úlohu a prijať zodpovednosť.

Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov

Anna Hudáková, business & HR consultant

Branislav Rentka, CEO, m:zone, s.r.o., Vráble

Daniel Gašpar, managing partner, Crowdberry a.s.

Elena Kráľovenská, konateľka, Keis Media, s.r.o., Bratislava

Ján Majerský, managing director, Proma

Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions, a.s.

Jozef Bojčík, konateľ, Medi Cool, s.r.o., Košice

Marko Šarmír, managing partner, RecruitMen & Developium Group

Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa, a.s.

Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia, s.r.o., Vráble

Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia

37 % Neviem/Nevyjadrujem sa/Iné

Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa, a.s.
Vláda by sa mala s elektrárňami dohodnúť na akceptovateľnom riešení. Násilné kroky veci nevyriešia.

Tomáš Lysina, partner, Lysina-Roško & Partners
Vláda by mala pristúpiť k rokovaniam so Slovenskými elektrárňami a nájsť kompromis, ktorý bude najvhodnejší pre celkovú hospodársku situáciu.

Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka Agapé Senior Park
To, že štát dnes nemá Slovenské elektrárne pod plnou kontrolou a že nevyužil predkupné právo pred desiatimi rokmi, sa ukazuje ako veľká chyba. Na druhej strane som skeptická, že by sa v tejto dobe našli peniaze na odkúpenie chýbajúcich 66 percent. Ako schodnejšie sa mi pozdávajú úvahy o znárodnení domácej produkcie elektriny, ktorou by sa v núdzovom stave zabezpečilo zásobovanie obyvateľstva a podnikov. V prvom rade však treba hľadať celoeurópske riešenia a tlačiť Brusel k spoločnej dohode na zastropovaní cien.

Marek Polic, garant projektov, KROS a.s.
Skutočne netuším, nepoznám zmluvy, podmienky a preto sa ťažko vyjadruje. Neviem si predstaviť, aké dopady by malo akékoľvek rozhodnutie. Len je smutné, že sme rukojemníkom.

Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen, s.r.o., Bratislava
Nie som expert v energetike, ale čo viem naisto, je to, že znárodnenie je cesta do pekla.

Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC
Nastaviť rozumné pravidlá fungovania trhov s energiami a rozhodnúť o odstránení všetkých škodlivých regulácií, ktoré spôsobujú súčasné, absurdne vysoké, ceny energií. Hrozím sa toho, že žijeme v dobe, kedy profesionálne médium, akým je TREND v drvivej väčšine ponúkaných možností bez bázne a hany používa slovo "znárodnenie".

Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri
Najmä tri možnosti zahŕňajúce znárodnenie sa mi zdajú byť priam šialené; hoci ako sledujem, naša politická "elita" o tom vážne dumá. Komunisti (nech už sa skryjú pod akúkoľvek politickú značku) sa zrejme nikdy nepoučia. A hlavne, neprestanú pokúšať. Ale možno to nie je prejav ideológie, ale dôsledok negramotnosti; kto nevie písať, ten nevie ani čítať, a teda nečíta (napr. múdre knihy, z ktorých by sa mohol niečo naučiť).

Milín Kaňuščák, konateľ, Kami Profit, s.r.o., Bratislava
Máme vážnu energetickú krízu. Mali by sme predovšetkým zabezpečiť, aby Slovensko malo dostatok energii a nevyvážali sme ju na úkor obyvateľov Slovenska do zahraničia. Následne bude ľahšie vytvárať dobré a stabilné podmienky na podnikanie.

Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky
Mala by urobiť prepočet dopadu zvýšených cien energií na životné náklady obyvateľstva, ako aj na hospodárenie firiem a inštitúcií a adekvátne znížiť dane, či dane z príjmu, DPH a ostatné zdanenia.

Stanislav Verešvársky, managing director a výkonný riaditeľ, DanubiaTel, a.s.
Ale evidentne je potrebné, aby situáciu analyzovala a konala. Nie je predsa mysliteľné, aby sme energiu vyrábali za prijateľné náklady a predávali za neprijateľné ceny a ruinovali si celé odvetvia.

Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex, s.r.o., Bratislava

Ivan Hronec, CEO, Film Europe Media Company

4 % Znárodniť ich a postupne prevziať kontrolu

Martin Sukupčák, konateľ, BCI-S&T, s.r.o., Žilina - Považský Chlmec

4 % Znárodniť ich a vyplatiť zahraničných odberateľov

Stanislav Hreha, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ, Východoslovenská vodárenská spoločnosť
Je výnimočná situácia. Celá Európa má problémy. Nájsť spoločné riešenie s europoslancami a zastropovať ceny, aby sa nenabaľovali tí, ktorí elektrinu len prekupujú. Dohodnúť sa so všetkými zmluvnými dohodnutými partnermi na kompromise s dodávkami. Myslím, že každý  bude rád, ak dôjde k nejakej dohode. Držať sa toho, že niečo už bolo predané v tejto výnimočnej situácii, je nezmysel. Ti, ktorí to nechápu, tak za tým musí byť niečo iné. Ak teda áno, tak zazmluvnená el. energia na spotových cenách už aj tak presiahne výšku kontraktu, takže určite Slovenské elektrárne nebudú mať až 10 miliairdovú stratu, ak dodajú energiu za najvyššie ceny, ako sú teraz na trhu. Ak teda zrušiť na úrovni Európy, tak všetko. Ak nie, tak započítať za najvyššie ceny. Nedajme so sebou vybabrať.