Na zozname účastníkov úvodných trhových konzultácií, ktorý má TREND.sk k dispozícií, je dokopy 22 slovenských aj zahraničných spoločností. Objavujú sa v ňom známe firmy, ktoré sa zúčastnili obdobných pracovných stretnutí s ministerskými úradníkmi aj za minulej vlády. Ide napríklad o Ribera Salud zo Španielska či česko-slovenský Agel.

Obe firmy prevádzkujú nemocnice, no ako uviedol tlačový odbor rezortu, medzi potencionálnymi uchádzačmi boli spoločnosti z rôznych oblastí. Okrem architektonických či stavebných firiem aj odborníci z poradenských a konzultačných služieb. „Obsahom úvodných stretnutí je oboznámenie sa s uhlom pohľadu potenciálnych uchádzačov na projekt novej Univerzitnej nemocnice Bratislava, s ich referenciami a portfóliom ponúkaných služieb,“ dodáva hovorkyňa Zuzana Eliášová.

Toto stretnutie bolo súčasťou prípravných trhových konzultácií, ktoré by mali mať niekoľko kôl. Ich účelom je príprava funkčného modelu, koncepčného a architektonického návrhu novej nemocnice. Rovnako posúdenie uskutočniteľnosti a efektivity výstavby na Rázsochách a rekonštrukcie ružinovskej nemocnice a príprava požiadaviek napríklad pre získanie potrebných akreditácií, kvalitného vzdelávania zdravotníkov či na efektívne a účelné hospodárenie novej Univerzitnej nemocnice Bratislava. 

Zoznam účastníkov prvého kola trhových konzultácií

1. AE7

2. Agel

3. Assuta

4. CBRE s.r.o.

5. ENABLE

6. GE

7. HC Logic

8. Helika (Obermayer Group)

9. Humanitas

10. Inabensa Abengoa

11. Interhealth Canada

12. Metrostav

13. MNDV Building Solutions

14. MotMacc

15. Philips

16. Phoenix

17. Ribera Salud

18. Siemens

19. Soyka Architekten

20. Strabag

21. Synlab

22. VAMED

Prameň: Ministerstvo zdravotníctva

Konkrétneho generálneho dodávateľa stavby a externý manažment zdravotnej starostlivosti si chce štát obstarať v samostatných tendroch. Súkromník, ktorý bude päť rokov zodpovedný za manažovania nemocnice, sa bude musieť postarať o získanie všetkých povolení potrebných pre výstavbu a vypracovať projektovú dokumentáciu. Počas výstavby má byť zodpovedný za kontrolu dodávateľa stavby a v priebehu prevádzky za nastavenie efektívnych procesov v nemocnici.

Zároveň sa bude musieť zaviazať, že v spádovej oblasti Bratislavského regiónu nebude súčasne s projektom novej Univerzitnej nemocnice Bratislava vytvárať iné koncepčné riešenie v poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Nebude môcť ani spolupracovať s iným subjektom, ktorý niečo také vytvára.

Paradoxne práve na ministerstve, kde si dali takéto podmienky, je jednou z kontaktných osôb pre potenciálnych uchádzačov bývalá zamestnankyňa Penty Jana Kišková, ktorá spolupracovala aj na finančnou skupinou pripravovanej výstavbe nemocnice na Boroch.

Nová bratislavská nemocnica sa má skladať z novej budovy na Rázsochách a rekonštrukcie ružinovskej nemocnice. Dokopy by to malo podľa odhadov ministerstva stáť 343 miliónov eur. Financovanie projektu má zabezpečiť štát.

Zopár čísel k novej Univerzitnej nemocnici Bratislava

Počet ukončených hospitalizácií 29 000

Predpokladaná priemerná dĺžka hospitalizácie 6,5 dní

Predpokladaná obložnosť 85 percent

Rozloha nemocnice na Rázsochách 113 000 m2

Počet lôžok na Rázsochách 578

Predpokladané investičné náklady na Rázsochy 263 miliónov eur

Predpokladané investičné náklady na rekonštrukciu ružinovskej nemocnice 80 miliónov eur

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.