Nórsko tento rok zažíva rekordný odliv milionárov a miliardárov do Švajčiarska. Podľa záznamov daňových úradov sa zo severskej krajiny presunula do Švajčiarska tridsiatka z najbohatších Nórov a niekoľko ďalších sa zaregistrovalo v Kanade, Taliansku či na Cypre. Prekážajú im im predovšetkým vysoké dane z majetku a kapitálových príjmov, ktoré ľavicová vláda plánuje ďalej zvýšovať, píše denník Financial Times.
Masívne presunutie majetku
Medzi veľkými podnikateľmi, ktorí tento rok opustili Nórsko a presunuli svoju daňovú povinnosť do Švajčiarska, je aj známy miliardár Kjell Inge Rokke, ktorý patril k najbohatším ľuďom v Nórsku. Rokku svoje rozhodnutie nechcel komentovať. Podľa jeho daňového priznania, ktoré je v Nórsku verejné, v minulom roku zaplatil na daniach z príjmov a majetku 181 miliónov nórskych korún (zhruba 17,2 milióna eur).
Podľa denníka Dagens Naeringsliv bol tohtoročný odchod nórskych milionárov a miliardárov do zahraničia najmasívnejší za posledných 13 rokov. Z daňového hľadiska sa tak presunul majetok v hodnote bezmála 29 miliárd nórskych korún (2,7 miliardy eur), píše denník.
Chúlostivá otázka daní
Podľa Financial Times je hlavným dôvodom odchodu niektorých miliardárov a milionárov z krajiny vysoká majetková daň. Jej sadzba predstavuje až 1,1 percenta ročne z majetku nad 1,7 milióna nórskych korún (zhruba 161-tisíc eur). Daň sa platí tiež z podnikového majetku, čo podľa analytičky Mathildy Fastingovej vedie k pokriveniu podnikateľského prostredia v krajine. „Núti to vlastníkov žiadať od svojich firiem dividendu, ktorá je niekedy vyššia ako zisk,“ uvádza Fastingová, podľa ktorej to môže viesť k obmedzovaniu investícií.
Majetková daň je v Nórsku chúlostivou politickou témou. Opozičná pravica hovorí, že by ju najradšej zrušila, ľavicová vláda premiéra Jonasa Gahra Storea naopak schválila opatrenia, ktoré majetkovú daň fakticky zvýšia. Na budúci rok vláda chystá „daň z odchodu“, ktorú zaplatia práve tí poplatníci, ktorí sa rozhodnú presunúť svoju daňovú povinnosť do zahraničia. „S touto vládou strávime ešte dva roky a môže byť aj horšie,“ tvrdí Fastingová.
Odchod neplánujú všetci
Námestník ministra financií Erlend Trygve Grimstad vládnu politiku obhajuje. Podľa neho odliv miliardárov a milionárov nie je nijako dramatický. Bohatší ľudia by mali podľa neho platiť viac do spoločnej kasy. „Kto má úspech z nórskeho modelu, musí viac prispievať,“ uviedol námestník.
Zďaleka nie všetci bohatí podnikatelia sa však chystajú odísť z Nórska. Napríklad manažér Nicolai Tangen, ktorý riadi nórsky štátny investičný fond, hovorí, že svoje dane platí rád. Daňový presun do zahraničia nechystá ani šéf poprednej nórskej priemyselnej firmy AutoStore Karl Johan Lier. „Mám tu v Nórsku rodinu, mám tu vnúčatá. To je dôležitejšie v tejto súvislosti ako dane,“ povedal muž, ktorý vlani odviedol na daniach medzi fyzickými osobami deviatu najvyššiu sumu.