Eva Moskowitzová je zakladateľkou a generálnou riaditeľkou sieti škôl Success Academy, píše portál CNBC. Počas svojej dlhoročnej kariéry mala možnosť pracovať nielen s deťmi, ale aj s ich rodičmi. Dospela vďaka tomu k záveru, že mnohí dospelí dbajú najmä na to, aby si ich deti sami upratovali izby, správali sa zodpovedne a robili si domáce úlohy.
To všetko je podľa nej dôležité, no rodičia by nemali deti zabúdať učiť aj to, ako si život užívať. „Veľa šťastných detí vyrastie v nešťastných dospelých,“ varovala Moskowitzová.
Cesta ku šťastiu
Ľudia sú najšťastnejší, keď ich život zahŕňa nejakú formu zmysluplnej a produktívnej činnosti. „Bohužiaľ, z každej strany počúvame, že šťastie spočíva v konzumnom spôsobe života,“ vysvetlila Moskowitzová.
Reklamy sa ľudí snažia presvedčiť, aby si „urobili radosť“ kúpou ich produktov. Chcú ich presvedčiť, že nakupovanie je tou najvyššou odmenou a že budú šťastní iba vtedy, ak si zaobstarajú lepšie auto či väčší dom. Ako sa s tým vysporiadať? „Snažte sa deti často nebrať do obchodov, kde môžu voľne pobehovať a ukazovať vám, čo im máte kúpiť,“ poradila expertka.
Dieťa môže byť konzumnému spôsobu života vystavené aj mimo reklám. Stačí mu ísť napríklad na oslavu narodenín jedného z priateľov. Ten sa môže začať chváliť úžasnými novými hračkami, ktoré dostal a s ktorými sa bude hrať možno ďalších sedem dní, kým nedostane ďalšie.
Čaro všedného života
Rodičia by nemali svoje deti učiť, že šťastie spočíva v materiálnych veciach. Prejavovanie lásky formou darčekov je síce pekné, no dnes už takmer bez efektu. Rodičia totiž deťom takmer stále niečo kupujú, a tak sa z darčekov často stávajú nepotrebné zbytočnosti.
Deti potrebujú pochopiť, že vďaka peniazom dokážu byť šťastné, no určite sa k tomuto pocitu nemôžu dopracovať konzumným spôsobom života. Moskowitzová rodičom radí hrať s deťmi hry, aby im ukázali, ako skvele sa dá zabaviť aj s obyčajným balíkom kariet. „Vyrobte spolu niečo z dreva alebo upečte koláč, aby ste im ukázali radosť z produktívnej činnosti. Choďte spolu do múzea, aby ste im ukázali radosť z intelektuálnej činnosti,“ dodala expertka.
Ak sa rodičom podarí naučiť deti, akú nevyčísliteľnú hodnotu majú malé radosti všedného života, ich šance na šťastie v dospelosti sa niekoľkonásobne zvýšia.