Jozef Mihál je bloger a dlhoročný poradca v oblasti daní a odvodov. Pri stretnutí s TRENDOM vymenoval hneď niekoľko spôsobov, ako sa dá úplne legálne z platenia odvodov vyvliecť.

Podnikateľ môže napríklad pred koncom júna zrušiť živnosť a po prvom júli ju znova založiť. Vyhne sa tak rozhodujúcemu dátumu, ktorý sa berie do úvahy pri posudzovaní povinnosti platiť sociálne odvody.

Ak je to možné, oplatí sa namiesto klasickej živnosti prejsť na takzvané slobodné povolanie podľa autorského zákona. Pod pomerne voľnú definíciu autorských zmlúv sa dá pomestiť široké spektrum duševnej práce. Vzťah so Sociálnou poisťovňou je v takomto prípade úplne dobrovoľný.

Klasické pracovné vzťahy sa dajú obojstranne optimalizovať nielen vyplácaním „dlaňoviek“ načierno. Spoluautor daňovej reformy a koncepcie odvodového bonusu Richard Sulík rád uvádza ako príklad pribratie pracovníkov medzi spoločníkov.

Stačí im dať po jednej akcii firmy a odmeny im vyplácať ako podiel zo zisku. Vtedy sa tiež odvody neplatia.

Alternatíva k tomu je recept J. Mihála: symbolická odmena plus doplatok cez darovaciu zmluvu. Takýto príjem nepodlieha ani dani.

Obľúbená optimalizácia je aj cez zakladanie spoločností s ručením obmedzeným. Konateľ si môže vyplácať odmenu pár centov a primerane k tomu platiť odvody.

A ak si nechce peniaze z firmy vyťahovať formou rozdelenia zisku, môže si vždy na narodeniny udeliť nezdanenú odmenu za životné jubileum. Poradca spomína, že za ostatných niekoľko rokov zaznamenal zvýšenú vlnu otázok týkajúcich sa práve zakladania eseročiek.

Podporujú to aj štatistiky – od roku 2004 ročný prírastok takýchto firiem neklesol pod desať percent. I keď, samozrejme, nedá sa spoľahlivo rozmeniť, koľko možno pripísať zvýšenej chuti podnikať a koľko daňovo-odvodovým špekuláciám.

A ako čerešničku J. Mihál spomína nápad z oblasti plánovaného rodičovstva. Podnikateľka, ktorá optimalizuje odvodovú povinnosť a zvažuje otehotnenie, by si mala pred plánovaným počatím začať platiť maximálne možné nemocenské poistenie.

Po pôrode potom bude čerpať pol až trištvrte roka zvýšené materské dávky. Čistý zisk: od tritisíc eur vyššie.

„Ešte šťastie, že toľko Slovákov má pomerne ustráchanú povahu a bojí sa, že optimalizáciou spácha niečo nelegálne. Inak by cez všetky diery v legislatíve štát výrazne finančne krvácal,“ dodáva J. Mihál.

V záujme zapchávania dier v paragrafoch by si mal podľa neho štát „švihnúť“ a urýchlene zaviesť spoločný výber daní a odvodov a zjednotiť daňové a vymeriavacie základy.