Starostlivosť o staršieho člena rodiny s demenciou môže byť náročná. Jednou z najťažších úloh je zabezpečiť, aby zostal v zdravej finančnej kondícii. Výskumy ukazujú, že ľudia s demenciou často vykazujú známky finančných problémov už niekoľko rokov pred diagnózou. Ak tieto prejavy ostanú nepovšimnuté, neplatené účty, nadmerné výdavky alebo ochota darovať peniaze každému, kto o ne požiada, môžu vyčerpať úspory a priviesť ich do dlhov.
CNN uvádza, že starší ľudia s demenciou v posledných piatich rokoch nevedomky darovali milióny dolárov politickým kandidátom v reakcii na neustály prúd emocionálne zameraných žiadostí o príspevky. Situácii, ktorá môže devastovať osobné financie, sa ale dá zabrániť; treba zaviesť finančné bariéry.
„Diagnóza sama o sebe neznamená, že človek stráca spôsobilosť,“ hovorí advokátka pre starostlivosť o starších ľudí v spoločnosti Falco & Associates Judith Flynnová. „Dôležité je, aby opatrovateľ nezasiahol priamo a nepokúšal sa prevziať kontrolu.“
Neuropsychológ špecializujúci sa na starnutie a kogníciu Jonathan Canick poznamenal, že diagnostikoval pacientov s raným štádiom Alzheimerovej choroby, ktorí ešte mali kognitívnu kapacitu. „A zároveň som mal prípady, keď ľudia bez akéhokoľvek formálneho diagnostického záveru nemali schopnosť starať sa o seba,“ povedal. Jeho rada znie: Zamerajte sa na fungovanie človeka, nie na jeho vek alebo diagnózu.
V týchto krajinách sa ľudia tešia najdlhšiemu životu v zdraví. Slovensko sa nemá čím chváliť
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie na svete žije približne 55 miliónov ľudí s demenciou a tento počet sa do roku 2050 očakáva, že vzrastie na 139 miliónov.
Po stanovení diagnózy demencie je nevyhnutné nielen naplánovať, ako sa bude váš blízky ošetrovať po zdravotnej a fyzickej stránke, ale aj ako budú riadené jeho financie, ešte predtým, než sa stav zhorší. Odborníci zdôrazňujú, že jednou z najdôležitejších častí tohto plánu je splnomocnenie pre niekoho, komu váš blízky dôveruje, aby mohol spravovať jeho finančné a zmluvné záležitosti.