Pre Nemecko a Taliansko, ako aj pre Rumunsko, Bulharsko, Českú republiku a Maďarsko sa v novom zákone stanovuje prvý z finálnych termínov pre predaj automobilov s benzínovým pohonom. Súčasné vlády prvých dvoch menovaných krajín sa však už proti zákazu vyjadrili. Spochybnili tým časový harmonogram postupného ukončenia používania benzínových motorov, ktorý klimatológovia označujú za absolútne nevyhnutný, ale ktorý by sa mohol oneskoriť, uvádza portál Statista.
Ostatné krajiny Európskej únie už postupné vyraďovanie benzínových áut prijali. Holandsko, belgické Flámsko, Švédsko, Grécko a Slovinsko chcú ukončiť predaj áut na benzínový pohon ešte skôr, a to v rokoch 2029 až 2030.
Jedinou krajinou na svete, ktorá ich už v súčasnosti prekonala, je Nórsko. Táto severská krajina patriaca mimo Európskej únie je priekopníkom elektrickej mobility. Približne 80 percent nových predávaných automobilov je v Nórsku plne elektrických a do roku 2025 by sa ich počet mal zvýšiť na 100 percent.
Podobne by sa aj v Spojených štátoch mohli zrušiť dobrovoľne vytvorené bloky jednotných noriem pre vozidlá so spaľovacím motorom. Kalifornia v auguste stanovila dátum postupného ukončenia predaja týchto vozidiel aj na rok 2035. Napriek tomu, že 17 štátov predtým viazalo svoje pravidlá pre vozidlá na kalifornské normy v rámci federálneho zákona o čistote ovzdušia, viaceré z nich sa teraz chcú záväzku vzdať.
Štáty, ktoré súhlasia s rozhodnutím Kalifornie (alebo sa očakáva, že tak čoskoro urobia), sú Washington, Oregon, Connecticut, Massachusetts, New York, Vermont a Delaware. Je to menej ako polovica bývalých spojencov Kalifornie.
Aj keď sa pôvodne očakávalo, že aj v Kalifornii sa hybridy postupne vyradia, niektoré modernejšie hybridy s veľkou výdržou batérie budú teraz povolené. Ďalšie krajiny, ktoré pristupujú k hybridným vozidlám priaznivo, sú Kanada, Slovinsko, Singapur a Japonsko, no väčšina krajín chce, aby sa ich používanie skončilo pred konečným dátumom ich zákazu.
Na druhej strane, Srí Lanka si stanovila najprísnejšie ciele zo všetkých krajín a vydala nielen plán na postupné ukončenie predaja nových benzínových áut, ale aj úplný zákaz používania áut so spaľovacím motorom, tuk-tukov a motocyklov na cestách do roku 2040.
Krajina však v nedávnej minulosti vzbudila medzinárodnú pozornosť aj tým, že vydala rozsiahle právne predpisy, ktorých vykonávanie sa ukázalo ako problematické. Pre niektoré menšie krajiny, ktoré nemajú vlastné automobilky alebo ich dcérske spoločnosti, môže byť postupné ukončenie predaja áut na plyn v skutočnosti v niektorých ohľadoch jednoduchšie.
Kapverdy, ktoré spolu s mnohými ďalšími krajinami na celom svete podpísali vyhlásenie COP26 o zákaze predaja nových automobilov so spaľovacím motorom do roku 2040, si interne stanovili cieľ dosiahnuť tento výsledok ešte skôr, a to do roku 2035.
You will find more infographics at Statista