Od dnešného dňa žije na Zemi sedem miliárd ľudí. O titul človeka s jubilejným poradovým číslom sa už sporia Filipíny i Rusko. Štatisticky pripadne titul prvému dieťaťu narodenému po dnešnej polnoci. Ako bude vyzerať jeho život?

  • Je pravdepodobné, že sa narodí do chudoby a hladu. V súčasnosti žijú na svete tri miliardy ľudí z menej ako dvoch dolárov na deň. Jedna miliarda ľudí trpí hladom. Regióny s väčšou mierou chudoby sú zároveň regiónmi s vyššou pôrodnosťou.
  • Aj keď sa narodí v chudobe, je pravdepodobné, že sa dožije vyššieho veku ako jeho rodičia. Za posledných 60 rokov sa priemerná dĺžka života človeka predĺžila v priemere o 20 rokov.
  • Bude žiť v ekonomicky zmenenom svete. Je pravdepodobné, že počas jeho života sa vyčerpajú ľahko dostupné zdroje ropy. Energia z fosílnych palív bude výrazne drahšia. Nebude to však najväčšia bezprostredná hrozba pre budúcu ekonomiku.
  • Tou bude voda a jedlo. Kým dieťa s poradovým číslom sedem miliárd dosiahne štyridsiaty rok života, pribudnú na planéte približne ďalšie dve miliardy ľudí. Produkciu jedla bude do roku 2050 podľa odhadov OSN potrebné zvýšiť o 70 percent. Zatiaľ nie je jasné, ako sa dá produktivita v poľnohospodárstve zvýšiť týmto tempom, ani aký to bude mať dopad na svetovú ekonomiku. Veľkou neznámou pre produkciu potravín zostáva aj problém globálneho otepľovania.

Ako bude vyzerať život na preplnenej Zemi

  • Aj keď sa dieťa s poradovým číslom sedem miliárd pravdepodobne narodilo na vidieku (v roku 2009 žilo mimo miest 3,5 miliardy ľudí), počas svojho života sa zrejme presťahuje do mesta. V roku 2050 budú v mestách žiť viac ako dve tretiny z odhadovanej populácie osem až deväť miliárd ľudí.
  • Zhusťujúca sa populácia a mestská zástavba ešte viac zostria problém s ďalšou surovinou – vodou. Počas nasledujúcich 15 rokov stúpne spotreba vody v rozvojových krajinách o 50 percent a v rozvinutých krajinách o 18 percent. Vody je síce na Zemi dosť, problémom je, že 97,5 percenta tvorí slaná voda. Z 2,5 percenta sladkej vody sú dve tretiny viazané v ľadovcoch.
  • Je možné, že bude mať menšiu rodinu, ako tá, z ktorej pochádza. Páry v bohatších krajinách s vyšším vzdelaním a prístupom k antikoncepcii majú menšie rodiny. Svoju úlohu zohrajú aj štátne programy na reguláciu populačného rastu. Napríklad rodinná politika v Číne podľa predpokladov obmedzila od zavedenia populačný rast o viac ako 400 miliónov ľudí.

Prečítajte si celú štúdiu OSN o populačnom raste (v angličtine)

Ak chcete vedieť, aké je vaše poradové číslo na Zemi, skúste kalkulačku BBC

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com