Kvalita vzduchu v mestách je vypuklým problémom snáď už od čias industriálnej revolúcie. Dnes je za znečistenie vzduchu zodpovedné spaľovanie fosílnych palív alebo poľnohospodárske a industriálne aktivity. Ani Slovensko sa týmto problémom nevyhlo. Podľa informácií organizácie BreatheLife, ktorá monitoruje kvalitu vzduchu a snaží sa riešiť problém znečistenia ovzdušia, majú problém Bratislava aj Košice. Dve naše najväčšie mestá majú dvakrát horšiu kvalitu ovzdušia, ako sú odporúčané hodnoty. Na Slovenku ročne zomrie viac ako 3 000 ľudí na zdravotné komplikácie spôsobené znečistením vzduchu.

Ani interiéry nie sú bez problémov

Kvalita vzduchu v interiéri je však rovnako dôležitá ako kvalita vonkajšieho vzduchu. A to preto, lebo vo vnútri trávime až 85 % nášho času. Celé dni sa zdržujeme v práci, doma, v škole, v kanceláriách či vo fitnescentrách. Počas tejto doby sme síce čiastočne chránení pred znečisteným vonkajším vzduchom, ale aj v interiéroch na nás môžu čakať rôzne nástrahy. Či už je to nevhodná vlhkosť vzduchu alebo prchavé škodlivé látky.

Ako bojovať so znečistením vzduchu

Našťastie, nesprávna vlhkosť vzduchu je problém, ktorý ľahko vyriešite kombináciou správneho vetrania a využitia prírodných sadrových omietok. Prírodné sadrové omietky Rimano od Rigips efektívne pomáhajú regulovať vlhkosť v interiéroch. Absorbujú nadbytočnú vlhkosť, ktorú ale v prípade suchých období, napríklad počas vykurovania, uvoľňujú naspäť do ovzdušia. Navyše sú antistatické, nezachytáva sa na nich prach a preto sú vhodné aj pre alergikov.

Ako bojovať so znečistením vzduchu

Problémy s vlhkosťou sa môžu vyskytovať aj v podkroviach či drevostavbách. V takom prípade ich môžu vyriešiť inteligentné klímamembrány VARIO od Isover. Tie v zimných mesiacoch bránia prieniku vlhkosti do konštrukcie. V letných mesiacoch naopak vedia akúkoľvek vlhkosť, ktorá sa do konštrukcie mohla dostať nedopatrením, prepustiť do interiéru a tak zabezpečiť presúšanie. Okrem toho, neprepúšťajú výpary a smrad z moridiel, ktorými býva namorené drevo.

Pozor na formaldehyd

Voľne prchavé škodlivé látky môžu byť v domácnostiach veľkým problémom. Vyvolávajú množstvo zdravotných problémov, ako napríklad bolesti hlavy, oslabenie imunity alebo alergie. Najviac zastúpeným znečisťovačom ovzdušia z voľne prchavých organických látok je formaldehyd. Do ovzdušia sa uvoľňuje z viacerých zdrojov, ako sú napríklad nábytok, podlahové krytiny alebo čistiace prostriedky.

Ako bojovať so znečistením vzduchu

Bojovať s formaldehydom v domácnosti nie je vždy jednoduché. Veľkou pomocou sú sadrokartónové dosky s technológiou Activ’Air®. Zložka Activ’Air®, ktorú Rigips pridáva do svojich sadrokartónových dosiek, premieňa formaldehyd na neškodnú látku a zamedzuje jej spätnému vylučovaniu. Vďaka tomu dokáže znížiť koncentráciu formaldehydu v miestnosti až o 70 %. Okrem toho sú tieto dosky ľahšie a praktickejšie ako murované steny, vďaka čomu je s nimi výstavba výrazne pohodlnejšia.

Ako bojovať so znečistením vzduchu

Článok bol pripravený v spolupráci so spoločnosťou Rigips.