Analytici sa domnievajú, že prepojenie búrz by nakoniec mohlo viesť až k vzniku tretieho najväčšieho akciového trhu na svete.

Predstavitelia oboch miest otvorili obchodovanie úderom na gong. „Dnes budeme svedkami historickej udalosti,“ vyhlásil predseda prevádzkovateľa hongkonskej burzy C.K. Chow pri otváracom ceremoniáli. „Je to prielom v otvorení čínskych finančných trhov a dôležitý medzník vo vývoji Hongkongu ako jedinečnej brány medzi pevninskými a zahraničnými investormi.“

Prepojenie búrz, ktoré sa nazýva Stock Connect, poskytuje vôbec po prvý raz všetkým investorom mimo pevninskej Číny napojení na akciový trh druhej najväčšej ekonomiky sveta. Až doteraz bol prístup na trh úzko obmedzený prevažne prostredníctvom programu kvót pre vybraných správcov fondov. Tieto kvóty však predstavovali len zlomok celkového trhu. Zároveň vôbec po prvýkrát poskytuje bohatým čínskym investorom napojenie na trh mimo pevninskej Číny.

Akcie v Šanghaji a Hongkongu začali v pondelok obchodovanie rastom až o jedno percento. Neskôr však časť svojich ziskov zmazali a hongkonský trh sa dokonca prepadol do strát. Objem nákupov čínskych akcií investormi z Hongkongu bol pritom oveľa vyšší ako opačným smerom, upozornila agentúra Reuters. Analytici očakávajú, že pri štarte obchodovania bude záujem o čínske akcie oveľa vyšší ako záujem o akcie v Hongkongu zo strany čínskych investorov.

Investori môžu každý deň kupovať a predávať akcie z vybraného zoznamu firiem v hodnote až 23,5 miliardy jüanov (vyše tri miliardy eur). Investori z Číny majú dennú kvótu 10,5 miliardy jüanů (1,37 miliardy eur), zostávajúca časť pripadá na Hongkong.

Hongkong je oficiálne súčasťou Číny, Peking prevzal kontrolu nad touto bývalou britskou kolóniou v roku 1997. Hongkong ako ázijské finančné centrum má však vlastný právny a finančný systém i menu.