Akcie v Spojených štátoch na začiatku nového týždňa mierne posilnili. Technologické spoločnosti rástli vďaka akciám firmy Meta Platforms. Regionálne údaje zo spracovateľského priemyslu a rokovania o dlhovom strope však vyvolali obavy zo spomalenia americkej ekonomiky a zbrzdili rast.
V závere obchodovania index Dow Jones vzrástol o 47,98 bodu, teda 0,14 percenta, na 33 348,60 bodu. Širší index Standard & Poor 's 500 sa zvýšil o 12,2 bodu, čiže 0,3 percenta, na 4 136,28 bodu. Index technologického trhu Nasdaq stúpol o 80,47 bodu, čiže 0,66 percenta, na 12 365,21 bodu.
Index aktivity v spracovateľskom priemysle štátu New York sa tento mesiac znížil na mínus 31,8 bodu z aprílových 10,8 bodu. Podľa analytikov Action Economics bol pokles najväčší od apríla 2020 a hodnota indexu je najnižšia od januára, keď klesla na trojročné minimum.
„Je to vždy ťažké, pretože sa teraz nachádzame v období, keď zlé správy sú z hľadiska akcií vlastne dobré správy a naopak, ale napriek tomu trh reaguje, keď dostane zlé číslo, pretože potom sa všetci začnú báť recesie,“ povedal stratég firmy Ingalls & Snyder Tim Ghriskey. „Takže chceme, aby ekonomika bola dostatočne slabá na to, aby znížila infláciu, ale nie taká slabá, aby spôsobila recesiu.“
Trhy tlmia tiež spory medzi Bielym domom a republikánmi o dlhovom strope. Stretnutie je naplánované na utorok, nie je však pravdepodobné, že by sa podarilo dosiahnuť dohodu. Ghriskey poznamenal, že podobná situácia tu už bola niekoľkokrát a strany vždy nakoniec prídu k rozumu a dosiahnu kompromis.
Akcie spoločnosti Meta Platforms, majiteľa Facebooku posilnili, pretože spoločnosť Loop Capital zlepšila hodnotenie akcií firmy na „kupovať“ z doterajších „držať“. Výrazne vzrástli tiež akcie firmy Western Digital po tom, ako agentúra Reuters informovala, že firma urýchľuje rokovania o fúzii s japonským partnerom Kioxia. Akcie spoločnosti Oneok po nedeľňajšej správe, že sa dohodla na kúpe amerického prevádzkovateľa ropovodov Magellan Midstream Partners za 18,8 miliardy dolárov, klesli, akcie firmy Magellan však vzrástli.
Tento týždeň bude pomerne chudobný na ekonomické údaje. Investori sa zamerajú na údaje o maloobchodných tržbách, týždňovú správu o počte žiadateľov o podporu v nezamestnanosti a údaje z trhu s bývaním. Investori sa snažia z ekonomických údajov odvodiť, kedy centrálna banka USA (Fed) pozastaví cyklus zvyšovania úrokových sadzieb, ktorým sa snaží spomaliť infláciu. Trhy tiež budú zrejme pozorne sledovať piatkové vystúpenie šéfa Fedu Jeroma Powella, ktorý by mohol naznačiť, ako sa budú úroky tento rok vyvíjať.
Americký dolár klesol z päťtýždňového maxima, na ktoré stúpol koncom minulého týždňa. Podľa analytikov investori konsolidovali zisky po veľkom pohybe v minulom týždni a čakajú na správy, ako Washington vyrieši problém s dlhovým stropom.
V závere obchodovania dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, klesol o 0,3 percenta na 102,42 bodu. Euro voči doláru vzrástlo o 0,3 percenta na 1,0879 dolára. Dolár k jenu posilnil o 0,2 percenta na 136,04 JPY. Euro voči jenu stúplo o pol percenta na 147,96 JPY.