Akcie v Spojených štátoch v závere týždňa posilnili o viac ako percento a širší index S & P 500 sa priblížil historickému maximu. Akciové tituly reagovali na výrok šéfa americkej centrálnej banky (Fed) Jeroma Powella, že nastal čas znížiť úrokové sadzby. Na devízovom trhu oslaboval dolár.
Index Dow Jones vzrástol o 1,14 percenta na 41 175,08 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 sa zvýšil o 1,15 percenta na 5 634,61 bodu. Index technologického trhu Nasdaq stúpol o 1,47 percenta na 17 877,79 bodu.
Za celý týždeň posilnil Dow Jones o 1,27 percenta, S & P 500 o 1,45 percenta a Nasdaq o 1,4 percenta.
Powell podporil nadchádzajúce uvoľnenie menovej politiky vo veľmi očakávanom prejave na každoročnom sympóziu centrálnych bankárov v americkom horskom letovisku Jackson Hole. Uviedol, že nechce ohroziť trh práce a že inflácia sa blíži k dvojpercentnému cieľu Fedu. To, že mnoho tvorcov americkej menovej politiky je pripravených zvážiť septembrové zníženie sadzieb, ukázal aj zápisnicu z júlového zasadnutia centrálnej banky.
„Powell sa skutočne riadi dátami. Nezamestnanosť nie je alarmujúca, ale rozhodne je vyššia ako v minulosti, a to je niečo, čo by mal riešiť,“ domnieva sa analytička Kim Forrestová zo spoločnosti Bokeh Capital Partners. „Tieto komentáre ukazujú na začiatok škrtov a trh súhlasne pokyvuje hlavou," dodáva.
Zisky si pripisovali veľké technologické spoločnosti ako Nvidia, Apple alebo Tesla. Trh ale prekonávali aj malé firmy a americké regionálne banky.
Americký dolár zareagoval na Powellov prejav poklesom. Naopak, britská libra sa vyšplhala najviac za viac ako dva roky okrem iného v reakcii na správu, že dôvera britských spotrebiteľov sa v auguste udržala na takmer trojročnom maxime.
Okolo 22: 00 SELČ malo euro k doláru k dobru 0,7 percenta, predávalo sa za 1,1189 dolára. Libra si k doláru pripisovala 0,9 percenta na 1,3211 dolára. Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, v rovnakom čase strácal 0,8 percenta na 100,70 bodu.