Akcie spoločnosti U.S. Steel zaznamenali v stredu dramatický pokles o takmer 18 percent po správach, že americký prezident Joe Biden plánuje zablokovať zlúčenie s japonskou spoločnosťou Nippon Steel. Tento krok, motivovaný obavami o národnú bezpečnosť, môže mať závažné dôsledky pre americko-japonské vzťahy. Zlúčením by totiž vznikla tretia najväčšia oceliarska spoločnosť na svete, ktorá by bola schopná konkurovať čínskym rivalom.
Podľa denníka The Washington Post J. Biden zvažuje blokáciu akvizície z obáv, že by mohla ohroziť americkú výrobu a zamestnanosť. Generálny riaditeľ U.S. Steel David Burritt zdôraznil, že spoločnosť potrebuje od Nipponu takmer tri miliardy dolárov na modernizáciu, aby si udržala konkurencieschopnosť a pracovné miesta. Zlúčenie by podľa neho pomohlo oživiť závody v Mon Valley a Gary. D. Burritt plánoval zorganizovať zhromaždenie zamestnancov na podporu fúzie.
Odborová organizácia United Steelworkers vyjadrila silný nesúhlas so zlúčením, pričom poukázala na bonus za zmenu kontroly pre Burritta vo výške 70 miliónov dolárov. Reagujúc na plánované zhromaždenie zamestnancov, odbory uviedli, že U.S. Steel sa snaží zachrániť dohodu, ktorú považujú za nevhodnú.
J. Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová, ktorí zastávajú názor, že U.S. Steel by mala zostať v amerických rukách, čelia tlaku blížiacich sa volieb, pričom štát Pennsylvania bude mať v tomto kontexte kľúčový význam. Zatiaľ čo J. Biden a K. Harrisová podporujú udržanie americkej kontroly nad spoločnosťou, bývalý prezident Donald Trump naznačil, že ak by bol zvolený, dohodu by tiež zrušil.
Nippon Steel sa snaží akvizíciu zatraktívniť prísľubom, že neprepustí zamestnancov do konca roka 2026 a zdvojnásobí investície do závodov U.S. Steel na 2,7 miliardy dolárov. Napriek tomu obavy o národnú bezpečnosť a politické napätie okolo tejto akvizície naznačujú, že jej budúcnosť zostáva neistá.