Akcie v Spojených štátoch oslabili. Ukončili výrazný rast z posledných dní spôsobený očakávaniami, že americká centrálna banka v budúcom roku zníži úrokové sadzby. Všetky tri indexy však zaznamenali mesačný, štvrťročný aj celoročný rast a Nasdaq zaznamenal najvyšší ročný rast od roku 2020.

Index Dow Jones klesol o 20,56 bodu alebo 0,05 percenta na 37 689,54 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 klesol o 13,52 bodu alebo 0,28 percenta na 4 769,83 bodu. Index technologického trhu Nasdaq oslabil o 83,78 bodu, teda o 0,56 percenta, na 15 011,35 bodu.

Za celý rok vzrástol Dow Jones o 13,7 percenta, S&P o 24,2 percenta a Nasdaq o 43,4 percenta. Vysoké zisky nad desať percent zaznamenali všetky tri indexy za celý štvrtý štvrťrok a v decembri sa ich rast pohyboval od 4,4 do 5,5 percenta.

„Keby som v januári tohto roka povedal, že si myslím že index S&P v roku 2023 posilní o viac ako 20 percent, zaradili by ste ma do kategórie mierne bláznivých,“ povedal viceprezident spoločnosti Wealthspire Advisors Oliver Pursche.

Zmena nálady na trhu

Akciové indexy v piatok klesli. Obchodovanie sa obnoví v utorok 2. januára. Oliver Pursche dodal, že za poklesom pravdepodobne stáli zmeny portfólií na poslednú chvíľu, vyberanie ziskov pri vstupe do nového roka a možno aj určité prehodnotenie investícií. Určite sa neobjavili žiadne správy, ktoré by spôsobili zmenu nálady na trhu.

Tento rok bol búrlivý. Poznačila ho marcová banková kríza v USA, záujem o umelú inteligenciu, vojna medzi Izraelom a Hamasom a obavy, že reštriktívna menová politika Fedu by mohla americkú ekonomiku vtiahnuť do recesie. Nádeje na zníženie úrokových sadzieb koncom roka pomohli naštartovať nezvyčajný rastový skok, ktorý sa zrýchlil, keď Fed uviedol, že sa na budúci rok chystá znížiť sadzby.

Vývoj akciového trhu

Z 11 hlavných sektorov indexu S&P 500 najviac klesli realitné spoločnosti, pričom zisky zaznamenali len výrobcovia základných spotrebných tovarov. Za celý rok sa najlepšie darilo technologickým firmám, firmám poskytujúcim komunikačné služby a výrobcom spotrebného tovaru. Naopak, energetické firmy, firmy poskytujúce verejné služby a výrobcovia základných spotrebných tovarov stratili.

Americký dolár voči košu mien mierne vzrástol. Celý rok však ukončil s prvou stratou od roku 2020 voči euru a košu mien. Dôvodom sú očakávania, že americká centrálna banka začne na budúci rok znižovať úrokové sadzby, keďže inflácia sa spomaľuje.

Dolárový index v piatok vzrástol o 0,1 bodu na 101,34 bodu. Od začiatku tohto roka však stratil 2,1 percenta a za štvrtý štvrťrok klesol o 4,62 percenta, čo je najhorší štvrťročný výkon indexu za posledný rok.

Euro voči doláru oslabilo o 0,2 percenta na 1,1044 dolára. Za celý rok však získalo viac ako tri percentá. Dolár voči jenu klesol o 0,3 percenta na 141,01 jenu, od začiatku roka však dolár voči jenu posilnil o takmer 7,6 percenta. Euro voči jenu kleslo o pol percenta na 155,68 jenu.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Dolár posilňuje ku košu mien, výrazné zisky si pripisuje najmä k jenu