Akcie na burzách v Ázii dnes citeľne oslabili, straty často presahovali jedno percento. Za poklesom sú podľa analytikov hlavne obavy z globálnej hospodárskej recesie, vplyv ale má aj pokračujúce sprísňovanie menovej politiky v Európe a v Spojených štátoch.
Úrokové sadzby budú dlhodobo vysoké
Index Nikkei 225, ktorý je hlavným cenovým indikátorom burzy v Tokiu, oslabil o 1,11 percenta na 27 567,65 bodu. Hlavný index čínskych akcií CSI 300 potom odpísal 2,35 percenta na 3 932,68 bodu.
„Na akciových trhoch to začína bolieť. Vstupujeme do fázy, keď príde ďalšia likvidácia pozícií, pretože úrokové sadzby zostanú na vyšších úrovniach dlhší čas," povedal hlavný investičný analytik Suresh Tantia z finančného ústavu Credit Suisse. „Silný americký dolár ázijským trhom nepomáha a negatívne bude v regióne pôsobiť aj na akciové trhy," citovala ho agentúra Reuters.
Dolár dnes k japonskému jenu mierne oslabil a dopoludnia sa pohyboval okolo 142,95 jenu. Minulý týždeň sa dolár dostal na najvyššiu hodnotu za 24 rokov a za posledný rok voči jenu spevnil asi o 30 percent.
Niektoré krajiny sa nevyhnú recesii
Výhľad globálnej ekonomiky zostáva pesimistický a niektoré krajiny sa v budúcom roku nevyhnú recesii, uviedol vo štvrtok Medzinárodný menový fond (MMF). Zatiaľ je ale podľa neho príliš skoro na to, aby sa dalo povedať, či recesia môže zasiahnuť podstatnú časť sveta.
Menový fond v júli zhoršil výhľad rastu globálnej ekonomiky na tento rok na 3,2 percenta a na budúci rok na 2,9 percenta. Jesennú prognózu vydá v októbri.
Naproti tomu Svetová banka (SB) varovala, že svet sa v budúcom roku môže dostať do hospodárskej recesie. Zdôvodňuje to postupom viacerých centrálnych bánk, ktoré v snahe potlačiť vysokú infláciu súčasne zvyšujú úrokové sadzby.
Rast v troch najväčších svetových ekonomikách - teda v Spojených štátoch, Číne a v eurozóne - prudko spomaľuje. Svetová banka sa domnieva, že do recesie môže globálnu ekonomiku posunúť už en relatívne menej závažný problém.