Akcie čínskeho internetového giganta Alibaba v stredu prudko vzrástli, o viac ako 8 percent, po tom, ako sa jeho zakladateľ, miliardár Jack Ma, objavil na verejnosti, prvýkrát od konca októbra. Ukončil tak týždne špekulácií o mieste jeho pobytu.
Jack Ma, jeden z najbohatších ľudí v Ázii s majetkom odhadovaným na zhruba 58 miliárd USD, sa neobjavil na verejnosti od 24. októbra, keď v prejave na šanghajskom fóre kritizoval čínsky regulačný systém. To viedlo k pozastaveniu prvotnej verejnej ponuky akcií (IPO) finančnej skupiny Ant, dcéry Alibaby, vo výške 37 miliárd USD, čo bol krok, ktorý niektorí považovali za odvetu za otvorenosť Jacka Ma.
Regulačné úrady v Číne začnú vyšetrovať spoločnosť Alibaba
Čínske finančné úrady medzitým nariadili spoločnosti Ant zmeniť svoj obchodný model a služby poskytovania pôžičiek, poistenia a správy majetku. Aj Alibaba je predmetom skúmania protimonopolných úradov.
Zmiznutie Jacka Ma z očí verejnosti vyvolávalo špekulácie. Videoklip, ktorý bol zverejnený v stredu, však zachytáva jeho prejav pred vidieckymi učiteľmi v rámci slávnostného odovzdávania cien, ktoré každoročne organizuje jeho charita. Akcie Alibaby následne vzrástli v Hongkongu o 8,5 percenta.
V prejave Jack Ma ocenil úsilie Číny o zmiernenie chudoby, ktoré je ústredným cieľom komunistického vedenia, a sľúbil, že bude venovať viac úsilia pomoci vidieckym učiteľom. Hovorca nadácie Jack Ma Foundation potvrdil, že sa „zúčastnil na online ceremoniáli". Alibaba aj Ant uviedli, že budú spolupracovať s regulačnými úradmi na jeho požiadavkách.
Ma, bývalý učiteľ, ktorý sa stal internetovým podnikateľom v Číne, odišiel do dôchodku ako predseda predstavenstva Alibaby v roku 2019. Dlho však priťahoval pozornosť svojou otvorenosťou a okázalými výstupmi, napríklad ako rocková hviezda na firemných konferenciách.
Druhý najbohatší Číňan kritizoval systém a zmizol. Musk považuje Čínu za vnímavejšiu k ľuďom
Pokračujúci tlak na jednu z najvplyvnejších čínskych spoločností je známkou toho, že vedenie krajiny je pripravené obmedziť ambície veľkých technologických firiem v internetovom sektore.
V Číne nie je neobvyklé „zmiznutie", vyšetrovanie či uväznenie finančných magnátov, ktorí nenasledujú „línie vládnej Komunistickej strany".
Minulý rok bol realitný magnát Žen Č'-čchiang odsúdený na 18 rokov väzenia za údajnú korupciu, pár mesiacov po napísaní kritickej eseje na adresu Komunistickej strany.