Sankciami pre ruský postup voči Ukrajine cez víkend pohrozil napríklad americký minister zahraničia John Kerry.
Podľa niektorých investorov a ekonómov však bezprostredné kroky smerujúce k obmedzeniu obchodovania s Ruskom nehrozia. Európa zostáva vysoko závislá na energetických dodávkach z Ruska. Obchodná výmena medzi Ruskom a Spojenými štátmi je síce obmedzená, v Rusku majú však významné aktivity niektoré americké spoločnosti, napríklad ropný gigant Exxon Mobil či výrobca lietadiel Boeing, píše agentúra Reuters.
"Bude Rusko odstrihnuté od zvyšku sveta? To je veľmi nepravdepodobné, pretože Rusko dodáva svetu ropu, plyn a ďalšie suroviny," uviedol A. Rodzianko. "Sankcie poškodzujú obe strany. Stranu, ktorá ich uvaľuje, možno dokonca ešte viac ako stranu, ktorá im čelí," dodal.
Ruská armáda cez víkend prakticky prevzala kontrolu nad ukrajinským polostrovom Krym. J. Kerry odsúdil ruský postup voči Ukrajine ako "neuveriteľný akt agresie" a pohrozil Moskve sankciami, ktoré môžu krajinu ekonomicky izolovať. Naznačil tiež možnosť vylúčenia Ruska zo skupiny G8 (sedem najvyspelejších krajín sveta a Rusko).
Námestník ruského ministra hospodárskeho rozvoja Andrej Klepač agentúre Reuters povedal, že Rusko čelí obdobiu napätých vzťahov s Európskou úniou a Spojenými štátmi, čo ovplyvní jeho ekonomiku.
Ruské akcie kvôli obavám ohľadom ukrajinskej krízy prudko oslabovali a ruský rubeľ sa prepadol na nové rekordné minimá voči doláru aj euru. Ruská centrálna banka v snahe stabilizovať situáciu na finančných trhoch zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o 1,5 percenta na sedem percent.