Ak Slovensko nezmení systém separácie, môže očakávať sankcie od Európskej komisie (EK). Triedený zber v SR nefunguje. Počas diskusie k poplatkom za zber triedeného odpadu to povedal riaditeľ Sekcie environmentálneho hodnotenia a odpadového hospodárstva Michal Bakyta. Dodal, že v roku 2021 by sa malo na Slovensku zatvoriť 21 skládok.
Šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO) vysvetlil, že samosprávy investujú do separovania odpadu a v konečnom dôsledku vyseparovaný odpad skončí v zmesovom odpade. Dôvodom nefungovania triedeného zberu je, že systém rozšírenej zodpovednosti výrobcov je podfinancovaný a je nízky štandard a nedostatočná infraštruktúra triedeného zberu. Firmy, ktoré neplatia za triedenie a recykláciu, tzv. free rideri, do systému nie sú zapojené, chýba kontrola dovozcov a výrobcov a ich evidencie a tiež je slabá informovanosť, priblížil Bakyta. Na 101 slovenských skládkach skončí v súčasnosti ročne milión ton odpadu. Budúci rok sa má 21 z nich zavrieť. Ak by sa nezavreli, tak podľa Bakytu hrozia hospodárske škody. Za každú neuzavretú skládku v prvom dni dostane Slovensko pokutu 2 milióny eur.
Slovensko plánuje zvýšiť recykláciu na 55 percent do roku 2026
„Všetci máme jeden spoločný cieľ do roku 2035, kedy má naša krajina skládkovať maximálne 10 percent komunálnych odpadov," podotkol Bakyta. Dodal, že v žltých nádobách na zber plastu reálne skončí 27 percent. Všetky vyseparované plasty však neskončia v cementárskej peci alebo sa nedostanú do recyklačného procesu. „Situácia je žalostná a nie je trvalo udržateľná," myslí si. Budaj upozornil, že v roku 2022 má Slovensko vyseparovať 50 percent odpadu, avšak v roku 2019 išlo iba o 39 percent. „Ani o desať rokov by sme nemali byť na tej úrovni, ku ktorej sme chceli dospieť v tomto roku," poznamenal minister.
Ministerstvo životného prostredia SR k téme poplatkov za zber triedeného odpadu zorganizovalo diskusiu. Zúčastnili sa jej predstavitelia občianskej komunity, obchodu, potravinárov a obehového hospodárstva. Štátny tajomník envirorezortu Juraj Smatana deklaroval, že po diskusii sa nebudú zverejňovať reálne čísla a k poplatkom budú organizované aj ďalšie diskusie.