Podnikateľom začínajú chodiť niekoľkonásobne vyššie zálohové platby. Dodávatelia energií ich zvýšili aj o stovky percent. Situácia desí najmä malých a stredných podnikateľov, ktorí nevedia aké kompenzácie vysokých cien energií môžu očakávať.
Budúcnosť je nejasná
Viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Slovenskej republiky Rastislav Machunka považuje za najväčšie problémy neustále zmeny a nejasnú budúcnosť.
„My v tejto chvíli nevieme, ako to bude ďalej z hľadiska pomoci. Nevieme nastaviť cenníky a nevieme, aké ceny máme ponúknuť našim klientom. Otázka je, či vôbec budeme konkurencieschopní,“ zhodnotil R. Machunka v relácii Braňo Závodský Naživo.
Ten vzápätí dodal, že vládu vyzvali k urýchleným rokovaniam, ktoré by sa mali zintenzívniť budúci týždeň.
Kľúčový problém je podľa R. Machunku takisto v Európskej únii, kde nedošlo k dohode lídrov na jednotnom riešení z hľadiska stanovovania cien elektrickej energie a plynu.
„Aktuálne je to súťaž národných rozpočtov, teda kto dá viac. Vieme, že Nemci sú významne podporovaní a vieme aj o vyššej podpore v Česku,“ dodal. Podľa jeho slov vďaka tomu český podnikateľ vie, ako má v tejto chvíli postupovať. My zatiaľ nie.
Mnohí čakajú na avizovanú pomoc
R. Machunka si myslí, že veľká väčšina firiem, ktorá aj preruší svoju činnosť, čaká na avizovanú pomoc. Na základe toho sa budú môcť ďalej rozhodovať.
Od toho, v akej forme sa pomoc dostaví, bude zároveň závisieť aj to, koľko firiem sa rozhodne svoju činnosť úplne ukončiť.
Podnikatelia veľa možností nemajú
Na otázku redaktora, aké možnosti má v súčasnej situácii podnikateľ, odpovedal R. Machunka jasne – drastické zvyšovanie cien.
„Otázkou je, či to bude občan schopný platiť. Ak to schopný platiť nebude, služba jednoducho zanikne, nakoľko nebude schopná predávať,“ skonštatoval.
Rovnako situáciu vníma aj Marek Harbuľák, prezident Zväzu cestovného ruchu Slovenskej republiky. Podľa jeho slov v súčasnosti gastro sektor ani hoteliéri veľa možností nemajú.
„Denne nám prichádzajú oskenované zálohové faktúry. Poviem príklad hotela, ktorý má 30 izieb. Minulý rok zálohovo mesačne platil len za plyn 750 eur. Od januára to bude 7 590 eur,“ uvádza.
„Jediná cesta je to len premietnuť do cien. Otázka je, komu to budeme vedieť predať. Či Slováci, ktorí tvoria prevažnú časť návštevníkov gastro podnikov, budú vedieť takéto ceny zaplatiť,“ vysvetľuje M. Harbuľák, ktorý hovorí aj o možnosti dočasného zatvorenia.
Ani to však podľa jeho slov po dvoch rokoch pandémie nie je šťastným riešením. Skoro nikto vraj nemá rezervy na to, aby dokázal toto obdobie prečkať. Takýto krok by podľa jeho slov následne viedol k trvalému zatvoreniu.
Jasnejšia komunikácia je nutnosťou
Rovnako ako R. Machunka, tak aj M. Harbuľák upozornili na chaotickú komunikáciu zo strany vlády.
„My dlhodobo upozorňujeme, že je tu jeden obrovský chaos v riadení tohto štátu. Začal pandémiou a pokračuje ďalej. Je to spôsobené neschopnosťou sa dohodnúť na spoločných rozhodnutiach. Hneváme sa a myslíme si, že sa to dalo spraviť lepšie,“ zhodnotil viceprezident asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Slovenskej republiky.
Vzápätí však pripustil, že situácia je v súčasnosti natoľko komplikovanou, že s riadením štátu by dnes mal problémy ktokoľvek.
O nutnosti kvalitnejšej komunikácie hovoril aj prezident Zväzu cestovného ruchu Slovenskej republiky. Ten vyzval aj k rýchlejším opatreniam. „Potrebujeme jasnejšiu komunikáciu a rýchlejšie opatrenia. Aj to, aby sa vyjadrenia, ktoré prichádzajú aj v skutočnosti napĺňali,“ dodal M. Harbuľák.