Pokiaľ by sa zaviedlo embargo na ruský plyn, má nielen Nemecko, ale celá Európa veľký problém. V stávke by mohla byť aj samotná existencia Európskej únie. Hospodárskemu denníku Handelsblatt to zopakoval šéf energetického koncernu E.ON Leonhard Birnbaum. Zároveň vylúčil návrat k jadrovej energetike v Nemecku, nebráni sa ale predĺženiu životnosti nemeckých uhoľných elektrární.

„Nejde o to, že by takýto krok tvrdo zasiahol iba Nemecko, obrovský problém by mala Európa," povedal Birnbaum Handelsblattu. Napríklad Slovensko je úplne závislé od ruského plynu. Česká republika a Rakúsko získavajú väčšinu zemného plynu z Ruska, spresnil.

„Ak si myslíme, že dokážeme zaistiť dodávky do Nemecka bez toho, aby sme sa spoločne starali o ostatné krajiny, potom sa EÚ rozpadne,“ pokračoval šéf nemeckého podniku. „Nesmieme to považovať za národnú záležitosť," dodal Birnbaum a zopakoval, že má za správne a zodpovedné, že spolková vláda embargo na plyn ako odvetné opatrenie za ruskú inváziu na Ukrajinu odmieta.

Už koncom marca manažér uviedol, že Nemecko bude potrebovať na zabezpečenie nezávislosti na ruskom plyne tri roky. „Ak budeme rýchlejší, je to pekné, ale rozhodne to nie je otázka troch mesiacov," povedal teraz Birnbaum Handelsblattu.
Ruské vojská začali inváziu na Ukrajinu 24. februára. Odvtedy EÚ zaviedla proti Rusku množstvo sankcií, a to tak na jednotlivcov, ako aj na podniky. Naposledy pred dvoma týždňami schválila piaty súbor sankcií, ktorý zahŕňa zákaz dovozu ruského uhlia do EÚ s platnosťou od 10. augusta.

Aj spoločnosť E.ON sa pripojila k ďalším energetickým firmám a začala sa odvracať od Ruska. Nemá žiadne dlhodobé zmluvy o dodávkach priamo s ruskými producentmi, ale časť plynu nakupovala od obchodných spoločností Gazpromu v Európe.

Ďalšie dôležité správy

Richard Sulík
Neprehliadnite

Sulík: Keby sme nemali plyn, bola by to pre nás katastrofa