„Vyzývame zároveň vládu Slovenskej republiky a osobitne jej predsedu, aby verejne nespochybňovali našu ukotvenosť v euroatlantických štruktúrach ani naše medzinárodné záväzky v ich rámci,“ píše sa vo vyhlásení.

Tiež v ňom vyzývajú, aby politici urobili všetko, k čomu ich oprávňuje Ústava Slovenskej republiky a zákony, aby zamedzili extrémizmu, ktorý nemá u nás žiadne miesto. „Vyzývame ich k nulovej tolerancii násilia,“ píše sa vo výzve Stop extrémistom.

O výzve informoval jeden zo signatárov Jozef Hašto. Okrem neho výzvu podpísali napríklad aj Ján Štrasser, Martin Mojžiš, Peter Breiner, Michal Kaščák, Alta Vášová, Andrej Bán, Péter Hunčík, Fedor a Egon Gál či Oľga Gyarfášová a Soňa Szomolányi.

Okrem prezidenta, vlády a funkcionárov parlamentu sa obracajú aj na všetky politické strany vládnej koalície, ktoré nesú spoločnú zodpovednosť za činnosť vlády a všetky demokratické parlamentné strany, aby zaujali na verejnosti jasný postoj. K nulovej tolerancii extrémizmu vyzvali tiež všetky policajné zložky, prokuratúru aj súdy.

Ministra vnútra a prezidenta polície vyzvali, aby sa zaručili, že polícia dôsledne odizoluje pochodujúce bojové skupiny násilníkov a výtržníkov od verejného života v Bratislave, od pokojnej a mierumilovnej bratislavskej verejnosti. „Vyzývame ich, aby dôsledne uplatnili všetky represívne nástroje na zamedzenie extrémistického násilia v uliciach Bratislavy,“

Signatári žiadajú použitie všetkých dostupných nástrojov na ochranu všetkých, ktorí sa budú v ten deň mierumilovne, ako obyvatelia, návštevníci a turisti, pohybovať v Bratislave.

„Vyzývame ich, aby použili proti násilnostiam extrémistov všetky dostupné nástroje až po rozpustenie a zákaz pochodu. Ak orgány štátnej moci zlyhajú, žiadame ich odstúpenie,“ píše sa vo výzve.

Výzva smeruje aj k Bratislavčanom, aby sa nijakým spôsobom a pod nijakými ľúbivými heslami nepripájali a nepridávali k pochodu extrémistov.

„Násilie extrémistov nesmie narúšať pokojný život hlavného mesta Slovenska. Podporujeme preto všetky akcie bratislavskej verejnosti, ktoré v ten deň vyjadria spätosť Bratislavčanov s tradíciou, pokojným a mierumilovným charakterom mesta a jeho dobrou povesťou,“ dodali signatári s tým, že podporujú akcie, ktoré vyjadria nenásilne odpor proti extrémizmu.

Podľa signatárov extrémisti v sobotu prinesú extrémizmus, ktorý nemá v demokratickom štáte miesto – strach, nenávisť, rasizmus, nacizmus a fašizmus. „Stavajú sa proti všetkému, čo vytvára základ demokratického štátu - proti slobode a dôstojnosti každého individuálneho života, proti parlamentnej demokracii a právnemu štátu, proti ukotvenosti Slovenskej republiky v západnom civilizačnom okruhu, v Európskej únii a v NATO,“ napísali.

Ako ďalej uviedli, tento pochod nie je iba pochodom proti jednému mestu a jeho občanom, ale proti celému Slovensku.