Ako vyzerajú aktuálne opatrenia proti Covidu-19 v Číne, kde žijete?

V súčasnosti je už celá situácia viac-menej pod kontrolou. Nie sú tu takmer žiadne opatrenia. Sú povinné rúška v dopravných prostriedkoch a pri cestovaní na vlakových staniciach a na letiskách. Okrem toho v celej krajine zaviedli systém zdravotných kódov. Tým sa treba preukázať pri cestovaní a pri návšteve priestorov s veľkým rizikom prenosu. Patria sem napríklad posilňovne alebo rôzne kúpeľné domy, treba sa ním preukázať aj pri návšteve štátnych úradov. Taktiež niektoré hromadné akcie vyžadujú kontrolu tohto kódu, napríklad koncerty, výstavy, či kiná.

Má krajina nejaké opatrenia, ktoré platia dlhodobo?

Najväčším opatrením, ktoré v rámci Číny platí, je, že sú uzavreté hranice, a to v podstate nepretržite od marca tohto roku. Donedávna bolo úplne nemožné vrátiť sa späť do Číny, a to aj pre tých, ktorí mali víza a trvalé povolenie k pobytu. Prednedávnom opatrenia mierne uvoľnili. Ak má človek už existujúci trvalý pobyt v Číne, môže sa vrátiť. Pre väčšinu ľudí je to však stále nereálne. Okrem toho pri návrate neustále testujú a vyžadujú karanténu. Všetky vchody do krajiny sú veľmi prísne strážené a Čína si dáva pozor, aby sa nákaza späť do krajiny nedostala. V rámci krajiny šírenie už takmer zastavili, i keď prednedávnom bola znovu malá nákaza v meste Čching-tao. Identifikovali 12 nakazených ľudí a uzavreli celé mesto, v priebehu týždňa robili celoplošné testovanie deviatich milónov obyvateľov.
Ak sa v nejakom meste v Číne potvrdí prítomnosť nákazy, celé mesto ide okamžite do karantény a nastupuje celoplošné testovanie. Tieto opatrenia sa zavádzajú už pri jednociferných číslach nakazených. Stovky a tisíce nakazených sú momentálne v Číne absolútne nepredstaviteľné.

Pavel Dvořák
Zdroj: archív Pavel Dvořák
Pavel Dvořák

Ako tieto opatrenia vnímajú ľudia?

Ľudia sa so všetkými opatreniami vlády stotožňujú a vítajú ich. Dodržiavajú prísne karanténne opatrenia, aj keď sa nejak nevyžadujú. Napríklad aj napriek tomu, že nie sú povinné rúška vo verejných priestoroch a vonku na ulici, veľmi veľa ľudí ich stále nosí dobrovoľne. Aziati nosia rúška bežne, kým pre Európanov je to novinka, pre Aziatov je to bežná osobná hygiena.
Samozrejme, keď sa uvalí karanténa na nejaké mesto, nie sú z toho ľudia nadšení, avšak všetci Číňania schvaľujú snahu vlády zamedziť šírenie vírusu v celej krajine, pretože v opačnom prípade by boli následky oveľa tvrdšie. V prípade lokálnych uzavretí miest väčšinou ide iba o týždňové až dvojtýždňové obmedzenie, kým na jar, keď epidémia vypukla, mestá uzatvárali na mesiace. Vo Wuhane nemohli ľudia vyjsť z bytov 76 dní.

Čo sa vo vašom živote kvôli koronavírusu zmenilo?

Zasiahlo nás to primárne profesne, pretože ja aj moja žena sa živíme turizmom. Turizmus je však úplne mŕtvy. V rámci Číny sa dá cestovať a vnútroštátny turizmus síce funguje, ale obaja sa venujeme medzinárodnému cestovnému ruchu. Ja vodím cudzincov do Číny, žena vodí Číňanov do Európy. A tým pádom sme obaja zasiahnutí hlavne v pracovnej sfére. Taktiež sa nemôžem vrátiť na Slovensko, čo som plánoval tento rok spraviť niekoľkokrát, keďže moje druhé podnikanie je lokalizované primárne na Slovensku.

Chodíte do práce alebo máte homeoffice?

Naša práca je vždy z domu, čiže v tomto sa to u nás nejak nezmenilo. Akurát, keďže pracujeme v turizme, tak súčasťou našej práce sú aj časté služobné cesty a cestovanie. To úplne prestalo. Kým po niektoré roky som bol aj viac ako 250 dní z roka na služobných cestách, tento rok som nebol mimo Šanghaja ešte ani jeden jediný deň. Neviem si to vynachváliť. Aj náš pes má z toho veľkú radosť.

Bol vo vašom okolí niekto, kto mal ťažší priebeh ochorenia?

Šanghaj je 25-miliónové mesto. Nakazených tu však bolo len minimálne množstvo ľudí. V blízkom okolí nepoznáme nikoho nakazeného, vo vzdialenejšom okolí poznáme jedného alebo dvoch ľudí. Bojím sa skôr o známych a blízkych žijúcich na Slovensku, pretože tam sa situácia každým dňom zhoršuje a myslím si, že do konca roka bude v mojom blízkom okolí na Slovensku veľmi veľa nakazených.
K súčasnej situácii na Slovensku som, žiaľ, pesimistický a bojím sa, že Slovensko čaká veľká katastrofa. Ľudia vôbec nedôverujú vláde, veria konšpiračným teóriám, sú nedisciplinovaní, a taktiež nariadenia a opatrenia vlády sú chaotické a zle komunikované. Okrem toho, zdravotnícky systém na Slovensku nie je pripravený na tak veľký nápor, aký ho pravdepodobne čaká. Takže sa modlím, aby ľudia v mojom okolí nemali ťažký priebeh. Tu v Číne sa nebojím, tu je situácia pod kontrolou a štát sa vie proti šíreniu nákazy brániť.