V prípade, že sa pre dieťa nenájde miesto v žiadnej verejnej materskej škole (MŠ), rodič nebude čeliť žiadnym sankciám. Rovnako nebude povinný dávať dieťa do neštátnej alebo neverejnej materskej školy. TASR o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR v súvislosti so zavedením povinného predprimárneho vzdelávania pre všetky päťročné deti, ktoré má začať platiť od 1. septembra 2021.
V školskom roku 2019/2020 bolo podľa registra fyzických osôb takmer 60- tisíc päťročných detí, z nich chodilo do škôlky viac ako 48.000 päťročných detí. „Predprimárne vzdelávanie bude po prvý raz povinné pre deti, ktoré do 31. augusta 2021 dovŕšia päť rokov a budú mať jeden rok pred nástupom na povinnú školskú dochádzku," uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS). Zápisy do MŠ sa pre tieto deti uskutočnia v máji 2021. Na financovanie vzdelávania päťročných detí vyčlení ministerstvo školstva zvýšený finančný príspevok.
Materské školy budú od roku 2021 povinné pre všetky päťročné deti, povedal Gröhling
Od budúceho roku podľa šéfa rezortu školstva vzrastie z objemu 15 percent na 43,75 percenta životného minima pripadajúceho na jedno nezaopatrené dieťa. Ide spolu o viac ako 15 miliónov eur ročne na zvýšené finančné nároky zriaďovateľov MŠ súvisiace s povinným predškolským vzdelávaním.
V prípade, že kapacita štátnej siete MŠ v niektorých lokalitách Slovenska nebude ani napriek novým zariadeniam stačiť, rodič bude môcť vzdelávať dieťa aj v individuálnej forme, napríklad doma alebo v alternatívnej neštátnej škôlke. Ministerstvo tiež umožní flexibilnejšie poskytovanie predprimárneho vzdelávania v iných formách - napríklad vo firemných, komunitných či lesných škôlkach či detských centrách.