Výkonný riaditeľ spoločnosti Shell Ben van Beurden počas energetickej konferencie v Londýne povedal, že vlády možno budú musieť zdaniť energetické spoločnosti viac, aby mali čím financovať snahy o ochranu „tých najchudobnejších“ pred extrémne vysokými účtami za energie, píše The Guardian.
„Tak či onak, musí dôjsť k vládnemu zásahu. Ochrana tých najchudobnejších môže znamenať, že vlády budú musieť zdaniť ľudí v tejto miestnosti,“ vyjadril svoj názor van Beurden.
Dodal, že ako spoločnosť musíme prijať skutočnosť, že sa to dá urobiť „inteligentne a menej inteligentne“.
Ochrana najchudobnejších
Ministri krajín EÚ minulý týždeň schválili zdanenie neočakávaných ziskov spoločností. Zabavené peniaze sa následne prerozdelia spotrebiteľom a podnikom v rámci balíka energetických opatrení. Európska komisia plánuje na tomto dodatočnom zdanení vybrať 140 miliárd eur. EÚ si takisto stanovila cieľ v oblasti znižovania spotreby elektriny.
Blok rokoval aj o zavedení stropu na ceny zemného plynu a elektriny. Cieľom tohto kroku by mala byť ochrana spotrebiteľov. Podľa van Beurdena to však zmarí snahy o ďalšie dovozy plynu do Európy, keďže krajiny sa vo svetle invázie na Ukrajinu snažia nahradiť nedostatok ruského plynu.
„Urobíme, čo bude v našich silách, aby sme priniesli plyn do Európy všade tam, kde je to potrebné, no bez trhového signálu to bude výzvou,“ domnieva sa van Beurden.
Riešením by podľa neho nemal byť vládny zásah, ale ochrana tých, ktorí potrebujú ochranu.
Van Beurdenove prognózy
Van Beurden predpovedal, že nedostatok plynu v Európe potrvá niekoľko zím. Okrem toho má vraj problém vidieť, ako bude strop na ceny ruskej ropy fungovať.
Na záver dodal, že európske ceny energií a obrovská volatilita na trhoch ohrozujú širšiu sociálnu nestabilitu.