Úplne sa zdá, že NATO ešte nikdy predtým nebolo silnejšie, píše Politico. Lídri zo seba počas summitu chrlili jeden superlatív za druhým, no všetko to pochlebovanie, všetka zdvorilosť či gratulácie skrývajú trpkú pravdu. Jednota Aliancie je možno rozsiahla, ale ani zďaleka nie taká hlboká. Jej vízia má toľko verzií, koľko má členov.
Problémy s členmi
Lídrom sa podarilo vyhlásiť, že Rusko je pre bezpečnosť, mier a stabilitu euroatlantickej oblasti tou najvýznamnejšou a najpriamejšou hrozbou. Tento krok však podľa Politica možno chápať skôr ako známku toho, že lídri sa viac orientujú v tom, čo je zjavné, než v pripravovaní veľkej stratégie.
Ďalším úspechom summitu bola dohoda o vstupe Fínska a Švédska do NATO. V tomto prípade ani tak nešlo o výsledok vysokej diplomacie a vzájomnej obrany, ale skôr o vydieranie zo strany tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Ten držal dvojicu štátov ako rukojemníkov až kým sa mu nepodarilo vydupať si svoje vytúžené americké stíhačky F-16.
Členstvo tohto nádejného sultána a maďarského siláka Viktora Orbána, premiéra Maďarska, však nie je tým jediným, čo podkopáva právoplatnosť NATO, píše Politico. Nemecko a Francúzsko snívali o „strategickej autonómii“ až dovtedy, kým sa Rusko vo februári nerozhodlo zaútočiť na Ukrajinu.
Alianciu pohltil strach
Aj keď sú všetky vojenské aliancie založené na strachu, NATO je ním pohltené. Lepidlom, ktoré ho drží pohromade, podľa Politica nie je jednotná vízia, ale inštinkt, ktorý krajiny ženie ukryť sa pod jadrový dáždnik v rukách Ameriky.
To však na to, aby Aliancia držala pohromade, nestačí. Najmä teraz, keď Washington začína mať podozrenie, že väčšina ťažkej práce spočinula na jeho pleciach.
Bývalý americký prezident Donald Trump sa síce vyhrážal tým, že jeho krajina z NATO vystúpi, no tento scenár je nepravdepodobný. Amerika v súvislosti s Čínou čelí výzvam, ktoré sú čoraz viac naliehavejšie, takže je len otázkou času, kedy krajina prestane svojich európskych spojencov rozmaznávať.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a jemu podobní síce presadzujú potrebu prehodnotenia Aliancie, no nie je to tým jediným, čo táto organizácia potrebuje, konštatuje Politico a uzatvára, že tým, čo NATO potrebuje, je znovuzrodenie.