Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová minulý týždeň vyslovila to najjasnejšie varovanie: „Rusko nás vydiera... plyn používa ako zbraň“.
Varovanie prišlo krátko po tom, čo Komisia navrhla balík „Šetrite plyn pre bezpečnú zimu“, ktorým dáva členským štátom pokyn, aby okamžite a výrazne znížili svoju spotrebu plynu, píše Politico.
Riešenie Komisie je nefér
Návrh však narazil na odpor Portugalska a Španielska a obavy zo strany hŕstky ďalších krajín EÚ vrátane Talianska, Francúzska, Cypru či Grécka. Podľa nich je nefér, aby všetky krajiny šetrili rovnako aj napriek tomu, že nie všetky sú od ruského plynu až tak závislé.
Z národného hľadiska je táto kritika pochopiteľná. Tvárou v tvár ruskej vojne na Ukrajine však možno to isté povedať aj o myšlienke energetickej solidarity. Našťastie, existuje riešenie, ktoré by bolo rozumným kompromisom pre všetky krajiny.
Zníženie spotreby plynu je v súčasnej situácii tým správnym krokom. V priebehu posledných pár mesiacov Rusko postupne znížilo dodávky plynu do Európy na jednu tretinu.
Aby EÚ tento výpadok pokryla, zvýšila objem importu skvapalneného zemného plynu (LNG). Tieto alternatívy sú však už teraz do veľkej miery vyčerpané. Ďalšie znižovanie dodávok zo strany Ruska teda možno zvládnuť len znížením spotreby, konštatuje Politico.
Je čas na solidaritu
Princíp solidarity je v tomto prípade vhodný aj napriek tomu, že často dochádza k jeho zneužívaniu. Aby sa Európa vyhla ruskému vydieraniu, bude musieť využiť všetky možnosti ponuky a dopytu, ktoré má k dispozícii. A zdieľať ich.
Aby bola energetická solidarita EÚ vo svetle hroziacich výpadkov plynu, vysokých cien energie a rizika recesie politicky prijateľná, musí byť realistická.
Blok potrebuje vytvoriť kompenzačný mechanizmus, ktorého cieľom bude poskytnúť najzraniteľnejším krajinám EÚ férové platby za možnosti v oblasti ponuky plynu a dopytu po ňom.
Dokonca aj počas pandémie sa bloku podarilo posilniť svoju jednotu a prejaviť solidaritu s krajinami, ktoré koronavírus zasiahol najviac. Ak má spomenutý systém náhrad fungovať, k riešeniu tejto bezprecedentnej energetickej krízy z dielne Kremľa musia prispieť všetky členské štáty Únie.