Vysoké ceny energií v Európe môžu mať neblahé dôsledky na priemysel jednotlivých krajín. Podniky môžu reagovať presúvaním výroby mimo EÚ, čo by viedlo k stratám pracovných miest a nezamestnanosti, vyjadril sa v rozhovore pre český portál iDnes hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Rolu môže zohrať niekoľko premenných
Na otázku redaktora, či budú ceny energií na burzách v roku 2023 stálejšie ekonóm L. Kovanda odpovedal, že tak dramatické excesy ako vlani neočakáva.
Rolu však môže zohrať niekoľko premenných. Rok 2023 môže byť podľa neho ekonomicky problémovejším, ak by došlo k negatívnemu vývoju niektorých situácií.
Spomína napríklad prípadný útok Číny na Taiwan, či vygradovanie vojny na Ukrajine „do niečoho naozaj šialeného“, teda použitia jadrových zbraní.
„Snáď sa nič z toho nestane,“ vyjadril nádej L. Kovanda.
Európania si budujú problematické vzťahy
V nadväznosti na vyššie ceny energií L. Kovanda pripomenul aj pomoc v podobe prechodu na obnoviteľné zdroje energie, napríklad v podobe fotovoltaických elektrární. Problémom je, že v tomto segmente zohráva zásadnú úlohu Čína.
„Napríklad v Nemecku, v roku 2025, už má byť 95 percent fotovoltických panelov práve z Číny,“ konštatuje ekonóm, podľa ktorého sme sa ako Európania nepoučili.
„Síce sa teraz postupne a ekonomicky bolestivo zbavujeme závislosti od Ruska, zároveň si budujeme celý rad ďalších podobne problematických partnerov,“ tvrdí L. Kovanda.
Kúpou solárnych panelov podporujeme Čínu
Čína má podľa ekonóma pod palcom nielen výrobu panelov, ale aj výrobu batérií pre elektromobily. L. Kovanda preto z tohto pohľadu označil EÚ, ale aj USA za trpaslíkov.
„Keď už sa zaklíname ekologickosťou a neutrálnou uhlíkovou stopou, je nutné pripomenúť, že lítium, kobalt a ďalšie prvky využívané v zelenej energetike sa ťažia dosť drastickými spôsobmi nešetrnými k prírode,“ pripomenul ekonóm.
Zároveň zdôraznil, že Čína na spomínané veci ohľad neberie. Krajina vraj prvky buď ťaží doma, alebo sú vo veľkom dovážané z Afriky. V nadväznosti na to skonštatoval, že v Kongu túto prácu vykonávajú deti.
Pri výrobe panelov a batérií sa zas spotrebuje veľké množstvo energie, ktorá v Číne pochádza zväčša z uhoľných elektrární. Výrok, že vďaka fotovoltickým elektrárňam šetríme prírodu, je podľa slov ekonóma prinajmenšom sporný.
„A pokojne by som vám mohol aj povedať, že keď si kupujete solárne panely na dom, podporujete vlastne čínskych komunistov s ich uhoľným biznisom a otrockú detskú prácu v Afrike,“ uzavrel v rozhovore pre Idnes ekonóm L. Kovanda.