Kedysi špinavá jadrová energia dnes získava priestor v európskom energetickom spektre. Obavy z rádioaktívneho odpadu, rizika havárie či ťažby uránu ustupujú. Na ceste k zelenej budúcnosti zohráva jadro dôležitú úlohu. Ako prechodný zdroj je schopný zaistiť energetickú bezpečnosť, zbaviť Európu závislosti od Ruska a znížiť uhlíkovú stopu, píše euractiv.sk.

Francúzsko, Belgicko a Taliansko patria medzi hlavných zástancov atómovej energie v Európe. Aliancia bráni záujmy využívania jadra a zaviazala sa postaviť 30 až 45 nových jadrových reaktorov vrátane malých modulárnych reaktorov. Okrem toho sa jej podarilo dosiahnuť pár kľúčových zmien.

Významné úspechy jadrovej energie zahŕňajú napríklad zaradenie medzi prechodné zdroje v európskej zelenej taxonómii. Tiež podpora výroby vodíka prostredníctvom atómovej energie (modrý vodík) ako nástroj na dekarbonizáciu. V súvislosti s revíziou smernice o obnoviteľných zdrojoch sa krajinám podarilo dohodnúť s europarlamentom na znížení minimálneho podielu obnoviteľných zdrojov na 42,5 percenta do roku 2030 (komisia pôvodne navrhovala 45 percent).

V súčasnosti plánuje Európska únia reformu trhu s elektrickou energiou, čo môže zjednodušiť financovanie ďalších projektov v oblasti atómovej energie.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Energetická kríza sa ešte neskončila. Európa si vedie dobre, ale nemôže zaspať na vavrínoch