Štúdia Programu OSN pre životné prostredie (UNEP) zistila, že predchádzajúca odhadovaná suma 70-100 miliárd dolárov ročne, potrebná na financovanie nákladov na adaptovanie rozvojových krajín, bola „pravdepodobne... značne podhodnotená“.
V správe OSN sa uvádza, že skutočné náklady na prispôsobenie sa klimatickým zmenám sa môžu do roku 2030 pohybovať v rozmedzí 140-300 miliárd dolárov ročne a do roku 2050 v rozpätí 280-500 miliárd dolárov ročne.
UNEP vyzval krajiny, aby vyčlenili na adaptovanie na nové podmienky viac financií - upozornil totiž, že náklady „prudko“ narastú aj v prípade, že krajiny splnia cieľ obmedziť celosvetové oteplenie na dva stupne Celzia. Takýto cieľ je stanovený v klimatickej dohode, dosiahnutej vlani v decembri v Paríži.
„Táto správa slúži ako silné memento, že klimatické zmeny si naďalej budú vyžadovať veľké ekonomické výdavky,“ povedal zástupca výkonného riaditeľa UNEP Ibrahim Thiaw, ktorého dnes citovala tlačová agentúra DPA.
„Diera vo financiách na prispôsobenie sa klimatickým zmenám je obrovská a v nasledujúcich desaťročia sa bude zrejme ešte zväčšovať, ak nenastane výrazný pokrok v zabezpečení nového, dodatočného a inovatívneho financovania adaptovania,“ varoval I. Thiaw.