Najvyšší súd v Alabame vydal bezprecedentné rozhodnutie, ktoré stanovuje, že zmrazené embryá môžu byť podľa štátneho práva považované za osoby. Rozhodnutie opäť otvorilo diskusiu o tom, kedy začína život. Kritici verdiktu sa navyše obávajú, že sa o zavedenie podobných noriem pokúsia aj ostatné americké štáty. O prípade informuje agentúra Bloomberg.

Rozsudok sa týkal dvoch žalôb za neúmyselné zabitie. Tri páry rodičov žiadali spravodlivosť za to, že zamestnanci kliniky pre umelé oplodnenie Mobil Infirmary nechtiac zničili zmrazené embryá, ktoré si tam uskladnili. Sudca prvostupňového súdu nároky rodičov zamietol a rozhodol, že embryá nespĺňali definíciu osoby. Najvyšší súd v Alabame jeho rozsudok zvrátil, pričom uviedol, že akékoľvek „nenarodené dieťa“ je podľa štátneho práva považované za osobu „bez ohľadu na životaschopnosť či štádium vývoja“.

Miestni poskytovatelia zdravotnej starostlivosti tvrdia, že rozhodnutie bude mať okamžitý odstrašujúci účinok na lekárov, ktorí poskytujú umelé oplodnenia. Alabamská univerzita v Birminghame už pozastavila poskytovanie umelých oplodnení a odvolala sa na obavy z možného stíhania alebo náhrad škody.

Najmenej 11 amerických štátov už schválilo zákony alebo politiky, ktoré poskytujú určitú ochranu a práva nenarodeným plodom. Ostatné začali tieto opatrenia zvažovať po tom, čo Najvyšší súd Spojených štátov v roku 2022 zrušil ústavné právo na potrat. Rozsudok alabamského súdu je ale prvým prípadom, keď sudca stanovil, že zmrazené embryá používané pri umelom oplodnení sú z právneho hľadiska považované za deti.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Poisťovňa vypláca mesačne tisíce tehotenských dávok, najlepšie zarábajúcim ženám idú stovky eur