Miliónový majetok so sebou môže prinášať pár nekonvenčných problémov, medzi ktoré patrí aj ničenie koralových útesov počas toho, ako si boháči užívajú dovolenky na luxusných superjachtách. Aj oni ale podľa terapeutov často zápasia s menej extravagantnými starosťami, akými sú pocity izolácie, depresia a paranoja. Ide o problémy, ktoré trápia aj bežných ľudí.
„Väčšina nechápe, ako môžu mať boháči vôbec nejaké problémy. Ich duševné zdravie považujú za nepodstatné a menej dôležité,“ vysvetlil portálu CNBC klinický psychoterapeut Paul Hokemeyer, ktorý sa zameriava na ultrabohatých klientov. Tu sú tri najčastejšie problémy, ktoré ich trápia:
Izolácia
Hlavným problémom, ktorý majú Hokemeyerovi klienti, je chronická izolácia. Ultraboháči si často nemôžu byť úplne istí, či ich ľudia majú radi pre peniaze alebo to, kým sú. „Bežný človek si myslí, že boháči majú v živote šťastie a sú šťastní – ani jedno z toho nemusí byť pravda," dodala psychoterapeutka Amanda Falksonová. Aj majetní ľudia podľa nej prežívajú traumy, riešia problémové vzťahy a pociťujú široké spektrum emócií vrátane žiaľu. Navyše čelia tlaku okolia v otázke toho, ako by mali míňať nahromadené bohatstvo.
Paranoja a nedôvera
Niektorí známi a kolegovia zvyknú ultraboháčov vnímať ako objekty. Hokemeyer si u klientov všimol, že ich okolie často bombarduje rôznymi žiadosťami. Niektorí ľudia s nimi nadväzujú vzťahy iba preto, aby zistili, či z nich vedia niečo vyťažiť. Tí z chudobnejších pomerov sa po ich chrbte napríklad neraz snažia dostať do lepšej spoločnosti.
Ultraboháči preto bývajú podozrievaví a pochybujú o úmysloch ľudí, ktorí s nimi chcú nadviazať kontakt. Ak majú viac peňazí než ich partner, nevyhnú sa ani pocitom, že ich „polovička“ možno iba využíva.
Dôvera vo vlastné schopnosti
Ľudia, ktorí sa k majetku dostali vlastnými silami, majú podľa Hokemeyera silný vnútorný zmysel pre kontrolu. Vedia, že určujú smer, ktorým sa ich životy budú uberať. Navyše dôverujú svojej schopnosti zarobiť ďalšie peniaze, keby o ne prišli.
Boháči, ktorí majetok zdedili alebo ho nadobudli predajom podniku, mávajú problém zvyknúť si na novú finančnú situáciu a postavenie. Oveľa menej si veria, pokiaľ ide o manipuláciu a udržiavanie bohatstva. Náhly prílev peňazí je navyše často spúšťačom krízy identity a podrobuje staré vzťahy skúške pravosti.