Nárast inflácie a klesajúca kúpna sila vyvolali medzi európskymi domácnosťami vlnu „úzkosti z účtov“. Tie sa snažia nájsť rovnováhu medzi svojimi príjmami a výdavkami. Vyplýva to z výsledkov prieskumu Intrum European Consumer Payment Report 2022, na ktorom sa zúčastnilo 24 011 Európanov z 24 európskych krajín, z toho 1 000 Slovákov.

Výsledky prieskumu 

Až 8 z 10 spotrebiteľov sa obáva vplyvu rastúcich cien potravín a energií na ich finančnú situáciu. Jeden zo štyroch respondentov sa domnieva, že v nasledujúcich 12 mesiacoch nebude mať dostatok peňazí na zaplatenie účtov za energie.

Rovnaký podiel respondentov tvrdí, že počas roka už nejaký účet nezaplatili. Na Slovensku sú obavy z nárastu cien potravín a energií ešte výraznejšie (87 percent), zatiaľ však neschopnosť uhradiť niektorý z účtov potvrdilo menší počet (19 percent) respondentov ako je európsky priemer.

Inflácia ujedá domácnostiam z rozpočtu

„Iba 2 percentá Slovákov uvádzajú, že inflácia nemá na nich vplyv. Alarmujúce je, že 88 percent domácností udáva negatívny dosah inflácie na ich domáce financie. Dokonca aj tí spotrebitelia, ktorých sa napríklad pandémia covid-19 relatívne nedotkla, pociťujú vplyv vysokej inflácie. Je prirodzené, že po dlhých rokoch nízkej inflácie a uvoľnenej menovej politiky spôsobil prudký nárast cien a rastúce úrokové sadzby u spotrebiteľov hlboký pesimizmus, pokiaľ ide o budúcnosť,“ spresnil Martin Musil, výkonný riaditeľ Intrum Slovakia.

Mladší spotrebitelia podľa prieskumu pociťujú osobitný vplyv na svoj spoločenský život a na pokrytie rastúcich nákladov častejšie využívajú možnosť „kúpiť teraz/zaplatiť neskôr“. Až 31 percent respondentov vo veku 18 až 21 rokov potvrdilo, že takto postupujú čoraz častejšie. Rovnaká je aj situácia na Slovensku. 

Tlak na zvyšovanie miezd zo strany zamestnancov

Podľa prieskumu štyria z desiatich majú v pláne požiadať o výraznejšie zvýšenie platu, aby mohli zlepšiť svoju finančnú situáciu.

„Značná väčšina respondentov očakáva, že vysoká inflácia bude pretrvávať roky. To naznačuje malú vieru v schopnosť našich vládnych predstaviteľov dostať ceny pod kontrolu. Cenové šoky budú mať prirodzene výrazný vplyv na štruktúru výdavkov spotrebiteľov, pričom sa zvýši riziko nesplácania účtov s nižšou prioritou. Zároveň musia podnikatelia počítať s tlakom na zvyšovanie miezd zo strany zamestnancov,“ dodal Martin Musil.

Ďalšie dôležité správy

WA 18 archív Augsburg - Na archívnej snímke z 27. mája 2021 eurová minca leží na stole v nemeckom meste Augsburg.  Spoločná európska mena po krátkej stabilizácii pokračuje v oslabovaní. Jej kurz v utorok ráno 23. augusta 2022 padol na nové takmer 20-ročné minimum. Dôvodom sú obavy týkajúce sa dodávok energií a rastu ekonomiky v eurozóne. Ďalším faktorom je posilňovanie dolára.FOTO TASR/DPA

ARCHIV - 27.05.2021, Bayern, ugsburg: Eine Ein-Euro-Münze liegt auf einem Tisch.
Finanzexperten erwarten e
Neprehliadnite

Inflácia na Slovensku v októbri dosiahla takmer 15 percent