Warren Buffett zvykne neustále varovať príležitostných investorov pred snahou „prekabátiť“ trh formou tzv. načasovania (timing). To znamená nákup cenného papiera s očakávaním jeho predaja za vyššiu cenu v krátkodobom horizonte. Namiesto toho miliardár odporúča, aby pravidelne investovali malé sumy peňazí po dlhší čas. Špecialista na osobné financie Robert Kiyosaki v príspevku na X zopakoval túto radu známeho investora, informuje Insider.
„Zlato dnes kleslo o desať dolárov. Striebro o 14 centov. Teraz sa vypláca ‚Dollar Cost Averaging'. Namiesto toho, aby som predstieral, že som Warren Buffet, som priemerný investor, ktorý ‚hromadí' aktíva, ktoré chcem z dlhodobého hľadiska,“ napísal R. Kiyosaki.
Gold dropped $10 today. Silver 14 cents. This is where “Dollar Cost Averaging” pays off. Rather than pretend to be Warren Buffet picking bottoms I am an average investor “accumulating” the asset I want for the long term. I have been accumating gold, silver, BC and real estate…
— Robert Kiyosaki (@theRealKiyosaki) October 23, 2023
„Už roky sa sústredím na zlato, striebro, bitcoiny a nehnuteľnosti. Moja prvá zlatá minca stála 50 dolárov. Dnes má tá istá minca hodnotu dvetisíc dolárov. Môžete zbohatnúť, aj keď budete priemerným investorom.“
O generálnom riaditeľovi spoločnosti Berkshire Hathaway W. Buffettovi je známe, že postupuje metódou tzv. „picking bottoms“, teda investovanie zdola nahor, keď si vyberá trhom podhodnotené spoločnosti a tie následne predáva za vyššiu cenu. Nepochybne by však súhlasil s R. Kiyosakim, že nenároční investori môžu zbohatnúť tak, že svoje nákupy rozložia v čase a svoje akcie budú držať dlhodobo. Táto stratégia vyrovnáva cenové vrcholy aj pokles cien a umožňuje investíciám zhodnocovať sa po celé desaťročia.
R. Kiyosaki je autorom knihy „Bohatý otec, chudobný otec“ a guru v oblasti osobných financií. Opakovane zdôrazňuje, že zlato, striebro a bitcoiny sú lepšie ako stávky na dolár. Je takisto známy svojimi dramatickými predpoveďami a hrozivými vyhláseniami. Napríklad toto leto bil na poplach v súvislosti s „vážnym krachom akciového trhu“ a nielen recesiou, ale aj „depresiou“.
Benchmark S&P 500 a technicky náročné indexy Nasdaq Composite však tento rok postúpili o desať a 24 percent. Ekonomika USA medzitým pokračovala v raste, nezamestnanosť zostala blízko historických minim, inflácia klesla z viac ako deviatich percent minulé leto na menej ako štyri v posledných mesiacoch. Federálny rezervný systém signalizoval, že je takmer na konci s agresívnym zvyšovaním úrokových sadzieb.