Počas predchádzajúcich dvoch rokov sme boli svedkami rekordne vysokej dvojcifernej inflácie. Viac ako inokedy sa hovorí o rozumnom investovaní, ktoré môže z dlhodobého hľadiska straty z inflácie znížiť, alebo ju v niektorých prípadoch aj poraziť. Na konci vlaňajška dosiahol index slovenského investora úroveň 120,4 bodu.
Ako vysvetľuje analytička Wood & Company Eva Sadovská, priemerný investor, ktorý má zainvestované finančné prostriedky v podielových fondoch, tak dosiahol od začiatku roka 2017 kumulovaný výnos 20,4 percenta.
Na pokorenie inflácie to nestačí
Zjednodušene povedané, 10-tisíc eur zainvestovaných v úvode roka 2017 malo na konci roka 2023 hodnotu niečo cez 12-tisíc eur. Hoci v porovnaní s úrokmi na vkladových produktoch v banke investor „vyhral“, na pokorenie inflácie to podľa Sadovskej nestačilo. Ceny tovarov a služieb boli oproti úvodu roka 2017 vyššie až o 40,9 percenta.
Počas analyzovaného obdobia, teda za sedem rokov, bola výnosnosť podielových fondov a hodnota indexu negatívne ovplyvnená najmä pandémiou na jar 2020, vojnovým konfliktom na Ukrajine a energetickou krízou počas roka 2022.
Index slovenského investora tvorí 100 najväčších podielových fondov, ktoré sú členmi Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Najväčšiu váhu na úrovni 39 percent mali ku koncu vlaňajška zmiešané fondy. Nasledovali akciové fondy a realitné fondy s podielmi 29 a 23 percent. Dlhopisové fondy mali váhu šesť percent, fondy krátkodobých investícií dve percentá a ostatné fondy percento.
Hodnota indexu investora je hlboko pod možnosťami
Najvyššiu výnosnosť dosiahli akciové fondy s kumulovaným výnosom od začiatku roka 2017 do konca vlaňajška na úrovni 60,6 percenta. Tomu zodpovedá podľa Sadovskej ročný anualizovaný výnos sedem percent. Nasledovali realitné fondy, ktoré dosiahli kumulovaný výnos 29,7 percenta a ročný výnos 3,8 percenta.
Zmiešané fondy vykázali kumulované zhodnotenie 9,1 percenta, čomu zodpovedal anualizovaný výnos 1,2 percenta. Fondy krátkodobých investícií dosiahli kumulovaný výnos 4,5 percenta a anualizovaný 0,6 percenta. Dlhopisové fondy vykázali stratu.
No ako dopĺňa riaditeľ správy majetku z Wood & Company Maroš Ďurik, hodnota indexu slovenského investora je stále hlboko pod svojimi možnosťami.
„Zmiešané fondy, v ktorých majú slovenskí investori investujúci do podielových fondoch až 40 percent investícií, sú najväčšou brzdou lepšieho zhodnotenia investícií Slovákov. Pokiaľ sa investori ‚neprebudia‘ a nepresunú svoje investície alebo správcovia nezvýšia výkonnosť zmiešaných fondov, bude hodnota indexu slovenského investora stále hlboko pod svojimi možnosťami,“ uzavrel Ďurik.