Amnesty International Slovensko (AIS) je znepokojená opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorú schválil parlament. „Dôsledkom nového zákona má byť zmena v definícii mimoriadnej situácie, ktorá môže viesť k nútenej práci lekárov. Medzinárodné právo to však zakazuje.“ 

Organizácia sa tiež obáva, že vyhlásenie mimoriadnej situácie a riziko nútenej práce môže mať priamy negatívny vplyv na právo na poskytnutie zdravotnej starostlivosti. V zákone podľa organizácie zároveň chýba presnejšie vymedzenie „kritickej nedostupnosti zdravotnej starostlivosti“, čo vytvára priestor na nejasný výklad a aplikáciu zákona.

„Využívanie mimoriadneho stavu s cieľom vynútiť si prácu lekárov a lekárok pod hrozbou uväznenia je neprimerané a v rozpore s ľudskoprávnymi záväzkami Slovenska. V krajine dlhodobo chýba adekvátna snaha o zlepšenie prístupu ľudí k primeranej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti,“ uvádza AIS.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke zdravotné sestry vychádzajú z Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove, kde sa od štvrtka 1. decembra poskytuje plne zabezpečená zdravotná starostlivosť. Vláda a lekárski odborári podpísali v stredu 30. novembra na Úrade vlády SR memorandum, ktoré rieši požiadavky lekárov v hromadných výpovediach. Obe strany veria, že je to začiatok spolupráce a krok k lepšiemu zdravotníctvu na Slovensku. Parlament krátko pred podpísaním memoranda schválil zvýšenie platov lekár
Neprehliadnite

Lekárska komora varuje pred vyhlásením mimoriadnej situácie v zdravotníctve