Na podujatí OECD v Paríži veštili z tarotových kariet. Mladí Slováci ponúkajú nový pohľad na budúcnosť AI.
„Budúcnosť AI nespočíva v rigidných algoritmoch alebo lineárnych aplikáciách, ale v jej schopnosti pôsobiť ako zrkadlo našej vlastnej predstavivosti, odrážajúc sny a potenciály, ktoré sa ešte len majú zrealizovať.“
Štúdio uvádza, že veštenie a AI nie sú také odlišné, ako by sme si mohli myslieť. „Nie sme AI developeri, čo ale vieme ponúknuť je iný pohľad na vec. Umelú inteligenciu vnímame ako niečo podobné modernému orákulu: nástroj rozsiahlych vedomostí, ktorý súčasne vyvoláva pocit úžasu a neistoty,” dodáva spoluzakladateľ štúdia SORRYWECAN Peter Kaspar. Pre väčšinu populácie je vnútorné fungovanie AI rovnako nepochopiteľné ako práca veštcov.
Čo nás teda môže psychika naučiť o AI? „Na jednej strane je to demonštrácia podobnosti, ale pre nás je to aj tom, že 'Dobre, takže ak nie inteligencia, čo nám zostáva?' Naše mozgy, naše vedomie zostáva najväčšou záhadou vesmíru, akonáhle to prijmeme a začneme prijímať nové formy vedomia, až potom budeme môcť spolupracovať s AI, pretože už s ňou nebudeme súťažiť, naše schopnosti sa budú dopĺňať,“ dodáva Peter Kaspar.
Práve v týchto dňoch sa v parížskej centrále OECD konalo prezentačné podujatie BIAC, kde Slovensko reprezentovalo multimediálne štúdio SORRYWECAN, ktoré pomocou AI skúma budúcnosť umenia a technológií. Štúdio dostalo príležitosť zasadnúť za stôl s gigantmi, akými sú Meta, OpenAI či Netflix. Súčasťou ich prezentácie je aj veštenie.
Účelom stretnutia OECD Global Group Strategy Meeting 2024 je otvoriť diskusiu medzi vládnym a súkromným sektorom na tému globálneho riadenia umelej inteligencie. „Tým, že na túto udalosť privedieme veštenie prijímame neznáme a vyzývame ostatných, aby sa zamysleli nad úlohou AI nielen ako nástrojom, ale aj ako rozšírením ľudského vedomia.“