Rusko, hlavný svetový vývozca pšenice, môže zaviesť obmedzenia na dodávky poľnohospodárskych produktov a vyvážať ich len do „spriatelených“ krajín v rámci sankcií Západu za jeho inváziu na Ukrajinu. Vyhlásil to v piatok Dmitrij Medvedev, jeden zo spojencov prezidenta Vladimira Putina.

Potravinová bezpečnosť

Medvedev, ktorý pôsobil ako ruský prezident v rokoch 2008 až 2012 a teraz je zástupcom tajomníka ruskej bezpečnostnej rady, povedal, že by rád načrtol ,,niekoľko jednoduchých, ale dôležitých bodov o potravinovej bezpečnosti v Rusku" vzhľadom na sankcie. Väčšina z nich je už roky súčasťou poľnohospodárskej politiky Ruska.

,,Budeme dodávať potraviny a poľnohospodárske produkty len našim priateľom," uviedol Medvedev na sociálnej sieti. ,,Našťastie ich máme veľa a vôbec nie sú v Európe ani Severnej Amerike." Rusko dodáva pšenicu najmä do Afriky a na Blízky východ. Európska únia (EÚ) a Ukrajina sú jeho hlavnými konkurentmi pri obchode so pšenicou.

Prioritou pri zásobovaní potravinami je pre Moskvu domáci trh a kontrola cien na ňom, povedal Medvedev. Rusko používa kvóty a dane na vývoz obilia od roku 2021 v snahe stabilizovať vysoké ceny potravín. Za poľnohospodárske dodávky pre ,,priateľov" sa bude platiť v rubľoch a ich národnej mene v dohodnutom pomere, uviedol ďalej Medvedev.

Potreby kupujúcich

Mena pri platbe sa môže líšiť v každej zmluve o vývoze obilia v závislosti od potrieb kupujúcich a predávajúcich. Medvedevove vyhlásenie prichádza po nedávnej požiadavke Ruska, aby zahraniční kupci platili za ruský plyn v rubľoch.

Rusko zakázalo dovoz väčšiny potravín zo Západu v roku 2014 po anexii Krymu, ale teraz môže zoznam ešte rozšíriť, dodal Medvedev. Mnohé zahraničné spoločnosti, vrátane potravinárskych, minulý mesiac zastavili predaj svojich značiek v Rusku pre jeho inváziu na Ukrajinu.

Ďalšie dôležité správy

muž s čerstvým chlebom a žena s krmivom pre dobytok
Neprehliadnite

Rusi si svoje obilie chránia. Domáce pekárne musia mať prednosť pred exportom, vyhlásil premiér