Ruská invázia na Ukrajinu môže spôsobiť, že dlhodobé ceny obilia sa zvýšia o 7 percent. Tvrdí to najnovšia medzinárodná štúdia, publikovaná v Nature Food, podľa ktorej nárast produkcie inde vo svete na nahradenie obilia z Ukrajiny a Ruska povedie k vyšším emisiám skleníkových plynov. TASR správu prevzala z AFP.

Rusko a Ukrajina sú významnými globálnymi producentmi obilia. Spolu sa podieľajú zhruba 28 percent na svetových dodávkach pšenice.

Model vplyvu konfliktu na ceny pšenice

Ruská blokáda čiernomorských prístavov a sankcie voči Moskve za inváziu na Ukrajinu spôsobili krátkodobé zvýšenie cien obilia a vyvolali obavy z akútnej hladovej krízy.

Výskumníci v USA a v Uruguaji zostavili model pravdepodobného vplyvu konfliktu na ceny pšenice a kukurice v nasledujúcich 12 mesiacoch, pričom sledovali rôzne scenáre.

Podľa jedného z nich, ak by sa ruský export obilia znížil na polovicu a ukrajinský export by sa výrazne prepadol, pšenica by bola drahšia o 7,2 percenta a kukurica o 4,6 percenta. A to aj za predpokladu, že by iní exportéri mohli vyplniť tento deficit. A tvrdia tiež, že rast cien bude pretrvávať, kým bude vývoz obmedzený.

Rozširovanie ornej pôdy v dôsledku vojny 

Štúdia ďalej zistila, že na preklenutie výpadku v ponuke budú musieť iní veľkí producenti výrazne rozšíriť pestovanie obilia.

Ak by sa prestalo vyvážať obilie z Ukrajiny, Austrália by podľa modelu potrebovala rozšíriť svoju plochu na pestovanie pšenice o 1 percento, Čína o 1,5 percenta, Európska únia (EÚ) o 1,9 percenta a India o 1,2 percenta. Táto zmena vo využívaní pôdy by zároveň pridala do atmosféry viac ako miliardu ton oxidu uhličitého (CO2).

„Rozširovanie ornej pôdy v dôsledku vojny na Ukrajine sa udeje na úkor ďalších emisií uhlíka," povedal vedúci autor Jerome Dumortier, výskumník na O'Neill School of Public and Environmental Affairs v Indianapolise, USA.

Ceny potravín sú vyššie ako pred rokom

Šéf Organizácie Spojených národov Antonio Guterres v júli varoval, že ruská invázia na Ukrajinu sa spojila s pretrvávajúcimi dôsledkami pandémie ochorenia covid-19 a vytvorila „bezprecedentnú globálnu hladovú krízu".

Údaje Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo ukázali, že ceny potravín sú o viac ako 10 percent vyššie ako pred rokom.

A hoci Moskva a Kyjev dosiahli v júli dohodu o obnovení exportu obilia, existujú obavy, že konflikt na Ukrajine by mohol tlačiť ceny potravín nahor niekoľko rokov.

Podľa Dumortiera v súčasnosti nie je jasné, či sú ostatní producenti obilia schopní uspokojiť globálny dopyt, čo znamená, že ceny by mohli stúpnuť ešte viac, ako sa predpokladalo v modeloch. Poukázal pritom na sucho v Južnej Amerike, Európe a Číne a vývozné obmedzenia v rôznych krajinách.

Ďalšie dôležité správy

JB 2 Samarkand - Ruský prezident Vladimir Putin počas summitu Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO) v uzbeckom meste Samarkand 16. septembra 2022. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin attends the Shanghai Cooperation Organisation (SCO) summit in Samarkand, Uzbekistan, Friday, Sept. 16, 2022. (Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Putin viní Západ z ekonomickej sebeckosti, rozvojovým krajinám ponúkol hnojivo