India s okamžitou platnosťou zakázala vývoz pšenice. Urobila tak iba pár dní potom, ako oznámila, že v tomto roku očakáva rekordný export. Súčasná vlna horúčav však ovplyvňuje úrodu, čo spolu s vysokým dopytom po pšenici zo zahraničia viedlo k rastu cien komodity na domácom trhu na rekordnú úroveň. TASR o tom informuje na základe spravodajského serveru CNBC.

Indická vláda umožní iba export pšenice, ktorý už nie je možné zrušiť, a potom do krajín, ktoré o dodávky komodity požiadajú z dôvodu „potravinovej bezpečnosti". Pred sobotňajším zákazom pritom India plánovala vyviezť tento rok rekordných 10 miliónov ton pšenice. Už v apríli vyviezla rekordných 1,4 milióna ton a medzičasom boli podpísané dohody na export v máji v objeme zhruba 1,5 milióna ton.

Zákaz vývozu

Zákaz vývozu tak podľa obchodníkov povedie k zvýšeniu cien komodity. Zahraniční kupci sa totiž po zablokovaní exportu ukrajinskej pšenice z čiernomorských prístavov spoliehali práve na Indiu, ktorá je druhým najväčším producentom pšenice na svete.

„Zákaz vývozu je šokujúci," vyhlásil obchodník s pšenicou v Bombaji. „Očakávali sme obmedzenia vo vývoze do dvoch až troch mesiacov, zdá sa však, že údaje o inflácii plány vlády zmenili," dodal.

Ďalšie dôležité správy

WA 21 archív Drážďany - Na archívnej snímke zo 4. decembra 2018 žena si ráta eurové bankovky v peňaženke v Drážďanoch. Miera inflácie v Nemecku spomalila v apríli 2020 na najnižšiu úroveň od konca roka 2016. Uviedol to v stredu nemecký štatistický úrad Destatis, ktorý zverejnil predbežné údaje. Podľa Destatisu spotrebiteľské ceny vzrástli v apríli medziročne o 0,8 %, zatiaľ čo v marci dosiahla inflácia 1,4 %. Aprílový údaj predstavuje najnižšiu mieru inflácie od novembra 2016, keď dosiahla rovna
Neprehliadnite

Vlna zdražovania sa ešte neskončila, očakávajú analytici