Ruský prezident Vladimir Putin považuje nálet za agresiu voči suverénnemu štátu, ktorá je porušením noriem medzinárodného práva, a to navyše pod vymyslenou zámienkou. Vyhlásil to v Moskve hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Pripomenul, že „sýrska armáda nemá zásoby“ chemických zbraní. Skutočnosť, že ich zlikvidovala, potvrdil už aj špecializovaný úrad OSN, Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW), dodal kremeľský hovorca.
Moskva tiež vyzýva na mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN, aby odsúdila americký útok proti Sýrii. O zvolanie rady už skoro ráno požiadala Bolívia, ktorá je teraz nestálym členom BR OSN.
Americký nálet bol podľa ruskej diplomacie nepremyslený, prehĺbi existujúce problémy a Spojené štáty tento úder pripravovali ešte pred údajným chemickým útokom v sýrskej provincii.
Nočný raketový útok odsúdil tiež Irán a označil ho za nebezpečný. Podľa krajiny to je „jednostranná, nebezpečná a ničivá akcia, ktorá je v rozpore s princípmi medzinárodného práva“, uviedol hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Bahrám Ghasemí.
Čína v reakcii na útok vyzvala obe strany konfliktu, aby sa zdržali ďalšieho zhoršovania situácie. Peking zároveň podľa hovorkyne ministerstva zahraničia odsudzuje „použitie chemických zbraní akoukoľvek krajinou, organizáciou, jednotlivcom, či už sú okolnosti, alebo úmysly akékoľvek“. Čína vyzýva všetky strany konfliktu k politickému riešeniu, dodala hovorkyňa.
Čínsky prezident Si Ťin-pching je v súčasnosti na dvojdňovej návšteve v letovisku amerického prezidenta Donalda Trumpa na Floride.
Zmysluplný útok
Japonsko akciu Spojených štátov podporilo s tým, že ju ospravedlňuje utorňajší chemický útok v meste Chán Šajchún. Západ z neho viní vládu prezidenta Bašára Assada, tá to však opakovane odmietla.
Japonský premiér Šinzó Abe zdôraznil, že pri chemickom útoku zomrelo mnoho nevinných ľudí a reakcie USA je odôvodnená. „Japonsko podporuje americkú vládu v jej úsilí zabrániť šíreniu a používaniu chemických zbraní,“ uviedol Š. Abe.
Zdroj: SITA / AP
Británia takisto „plne podporuje“ rozhodnutie Spojených štátov podniknúť raketový útok. „Ide o adekvátnu odpoveď na barbarský útok chemickými zbraňami, ktorý podnikol sýrsky režim," povedal pre spravodajskú televíziu Sky News britský minister obrany Michael Fallon, ktorý zároveň uviedol, že o pláne zaútočiť ho vo štvrtok večer informoval šéf amerického rezortu obrany generál James Mattis.
Aj Turecko privítalo americký raketový útok a označilo ho za „významný a zmysluplný“. „Je nevyhnutné, aby medzinárodné spoločenstvo Asadov režim dôkladne potrestalo. Vzdušné útoky vnímame pozitívne, ale sme presvedčení, že to treba dotiahnuť do konca," uviedol vicepremiér Numan Kurtulmuš a dodal, že americký vojenský zásah by mohol pomôcť urýchliť mierové úsilie v Sýrii.