Americká ratingová agentúra S&P Global Ratings v piatok zvýšila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Portugalska o jeden stupeň na A-, čo znamená strednú vyššiu kvalitu dlhu. Je to prvýkrát od roku 2011, keď sa rating zvýšil na známku začínajúcu písmenom A. Svoje rozhodnutie S&P zdôvodnila znížením miery zadlženia krajiny.

Ekonomické pozitíva Portugalska

„Prudké znižovanie zadlženosti Portugalska podporuje významné a pokračujúce zlepšovanie vonkajšej finančnej pozície krajiny a zmierňuje riziká vonkajšej likvidity,“ uviedla S&P.

Portugalsko malo v roku 2022 tretiu najvyššiu mieru zadlženosti v eurozóne. Európska komisia vlani v novembri odhadla, že za rok 2023 bude Portugalsko na šiestom mieste, pretože pomer jeho dlhu k hrubému domácemu produktu klesne pod úroveň Francúzska, Španielska a Belgicka.

Vlani sa pomer dlhu k HDP znížil pod 100 percent. Stalo sa tak o rok skôr ako vláda predpokladala. Ministerstvo financií vo februári uviedlo, že vládny dlh sa vlani znížil na 98,7 percenta HDP a prvýkrát od roku 2009 sa tak dostal pod hranicu 100 percent.

Tento pomer podľa S&P pomáha znížiť obozretná fiškálna politika a odolný ekonomický rast. „Očakávame, že tento trend bude pokračovať, aj keď pomalšie,“ dodala ratingová agentúra.

Hospodárske vyhliadky krajiny

V Portugalsku sa 10. marca konajú predčasné parlamentné voľby. Vlani v novembri nečakane odstúpil socialistický premiér António Costa, ktorý bol vo funkcii od roku 2015.

„Veríme, že po nadchádzajúcich parlamentných voľbách v marci 2024 bude budúca vláda pokračovať vo fiškálnej disciplíne,“ uviedla S&P.

Portugalská centrálna banka vlani v decembri znížila prognózu hospodárskeho rastu krajiny na 1,2 percenta, čaká slabšiu súkromnú spotrebu a investície. S&P predpovedala, že tento rok tempo rastu spomalí na 1,4 percenta z vlaňajších 2,3 percenta. Po tomto roku tempo rastu podľa S&P opäť zrýchli, zostane však pod dvoma percentami.

Rastúce ratingy

Agentúra Moody's Investors Service v novembri zvýšila rating Portugalska o dva stupne na známku A3. Urobila tak s odvolaním sa na solídny strednodobý výhľad rastu ekonomiky.

Úverový rating je dôležitým usmernením pre investorov, pretože im ukazuje, aká je pravdepodobnosť riadneho splácania pôžičiek. Má významný vplyv na ochotu veriteľov príslušnému štátu alebo inému subjektu požičiavať a tiež na podmienky pôžičky, napríklad na úrokovú sadzbu. Čím je rating vyšší, tým lepšie je dlžník vnímaný v očiach veriteľov a tým je aj pravdepodobnejšie, že si bude schopný zabezpečiť lacnejšie pôžičky.

Ďalšie dôležité správy

Fitch Ratings v Londýne
Neprehliadnite

Agentúra Fitch potvrdila rating Spojených štátov amerických na úrovni AA+