Vakcína, ktorá je úspešná len čiastočne, môže spoločne s existujúcimi metódami zachrániť desiatky tisíc životov, uviedla riaditeľka WHO pre Afriku Matshidiso Rebecca Moetiová. Otázkou však podľa nej je, či krajinách, v ktorých panuje chudoba, budú schopné každé dieťa očkovať štyrikrát, čo je pre efektivitu látky zásadné.

Malária je stále jedným z najväčších zdravotných problémov na svete, každý rok sa touto chorobou nakazí 200 miliónov osôb. Asi 500-tisíc ľudí, väčšinou deti z Afriky, následkom choroby každoročne umiera. Hlavnou formou ochrany sú siete proti komárom a repelenty.

Maláriu prenášajú samičky komára rodu anofeles. K príznakom patrí horúčka, zimnica, potenie, bolesti kĺbov a hlavy, zvracanie a kŕče. Až 90 percent svetových prípadov nákazy maláriou bolo v roku 2015 zaznamenaných v subsaharskej Afrike.

Medzi rokom 2000 a 2015 sa vďaka celosvetovému úsiliu podľa WHO podarilo znížiť frekvenciu nákazy maláriou o 62 percent. Podľa OSN sú však tieto údaje, vzhľadom na nedostatok dát z 31 afrických krajín tak nepresné, že v skutočnosti nie je jasné, či sa výskyt malárie v posledných 15 rokoch zvýšil, alebo znížil.

Takmer žiaden pokrok

Keňa, Ghana a Malawi boli vybrané, pretože ich zdravotníctvo už dlho zápasí s vysokým počtom prípadov nákazy maláriou, a to aj napriek preventívnym programom. Vakcína bude testovaná na deťoch vo veku 5 až 17 mesiacov.

Svetová zdravotnícka organizácia dúfa, že malária bude do roku 2040 úplne odstránená. Rezistencia voči liekom proti malárii a prípravkom na hubenie komárov sa však zvyšuje.

„Veľmi pomalý pokrok v tejto oblasti je zarážajúci. Obzvlášť ak prihliadneme na to, že malária sa na svete vyskytuje tisíce rokov a hrala zásadnú úlohu v ľudskej evolúcii, pretože tvarovala genetický profil afrických populácií,“ napísala v decembrovom vydaní vedeckého časopisu The New England Journal of Medicine profesorka tropických infekčných chorôb z Kráľovskej univerzity v Londýne Kathryn Maitlandová. „Porovnajte to s posunom v liečbe HIV, choroby, ktorá sa na svete vyskytuje o niečo dlhšie ako 30 rokov,“ dodala.

Vakcínu proti malárii vyrobila farmaceutická spoločnosť GlaxoSmithKline. Pilotný program očkovania, ktorý bude stáť 49 miliónov dolárov, financuje svetová aliancie pre vakcináciu-GAVI, medzinárodné združenie UNITAID a medzinárodný fond na boj proti AIDS, tuberkulóze a malárii.