Opozičná Demokratická aliancia (DA), ktorá ANC kritizovala pre zneužívanie moci a volala po otvorenejšej politike, skončila druhá s vyše 20 percentami hlasov. Oproti minulým voľbám si DA síce mierne polepšila a ANC pohoršil, na zmenu to však stačiť nebude.

TREND.sk prináša otázky a odpovede k voľbám v Južnej Afrike.

Africký národný kongres vyhral ako vždy. Ukázal sa aj obdivovateľ Mugabeho

Voľby v Južnej Afrike Zdroj: SITA / AP

Vládol v Južnej Afrike od konca apartheidu v roku 1994 niekto iný ako Africký národný kongres?

Nie, jeho prevahu sa nepodarilo nikomu narušiť. V každých voľbách od roku 1994 podporilo ANC vyše 60 percent voličov. Strana, v ktorej v minulosti pôsobil Nelson Mandela, vládne už 20 rokov bez prestávky.

Nevedie to k zneužívaniu moci?

Určite áno. Príkladom je súčasný prezident Jacob Zuma, ktorého po voľbách v parlamente zvolia na ďalšie funkčné obdobie. Jednou z tém volebnej kampane bola kauza okolo jeho sídla Nkandla. Komplex prešiel nákladnou rekonštrukciou za 250 miliónov randov (17 miliónov eur) s použitím verejných peňazí, vyrástol tam napríklad helipad či podzemné bunkre. Aféry sa chytila opozičná Demokratická aliancia (DA), ktorá tvrdí, že nejde o ojedinelý prípad. „Čoraz viac sa zdá, že najlepšie pracovné miesta a príležitosti smerujú ľuďom s politickými konexiami. Tí, čo sú vo vnútri, majú prospech na úkor tých, čo zostávajú vonku. Verejné peniaze, ktoré by sa mali používať na služby pre chudobných, sa míňajú na skorumpované projekty ako súkromný dom prezidenta Zumu v Nkandle,“ napísala DA vo svojom volebnom manifeste. J. Zuma popiera, že by spravil čokoľvek zlé.

Arcibiskup na dôchodku a nositeľ Nobelovej ceny Desmond Tutu vyhlásil, že ANC voliť nebude. Pre jeho kritický postoj ho dokonca nechceli pozvať ani na Mandelov pohreb. J. Zuma čelil obvineniam nielen z korupcie, ale dokonca aj zo znásilnenia ešte ako viceprezident za svojho predchodcu Thaba Mbekiho, no podarilo sa mu vyhrať vnútrostranícky súboj a stať sa prezidentom. Žiadne z obvinení sa potom nedokázalo.

Africký národný kongres vyhral ako vždy. Ukázal sa aj obdivovateľ Mugabeho

Prezident Južnej Afriky Jacob Zuma (ANC) Zdroj: SITA / AP

Je Južná Africa teda de facto diktatúra?

To zas nie. Fungujú aj protiváhy moci. ANC neovláda celú krajinu – provinčnú vládu v Západnom Kapsku drží od roku 2009 opozícia. Správu o zneužívaní verejných prostriedkov v prospech prezidenta priniesol juhoafrický ombudsman. Americká ľudskoprávna organizácia Freedom House považuje Južnú Afriku za slobodnú krajinu. Na čiernom kontinente má v tejto kategórii zaradenú ešte Namíbiu, Botswanu, Lesotho, Senegal a Ghanu.

Prečo má ANC prevahu nad Demokratickou alianciou?

ANC má prevahu medzi černošským obyvateľstvom, ktoré tvorí v krajine väčšinu. Okrem iného mnoho ľudí stále ANC pripisuje zásluhy za ukončenie apartheidu. Traja zo štyroch prezidentov z radov ANC - N. Mandela, Kgalema Mothlante a J. Zuma strávili roky vo väzení na ostrove Robben Island, J. Zuma neskončil ani základnú školu. Exprezidentovi Thabovi Mbekimu tam väznili otca. V stredajších voľbách však už po prvý raz mohla voliť aj generácia, ktorá sa narodila až po roku 1994.

Demokratická aliancia je silná medzi bielym a zmiešaným obyvateľstvom, snaží sa však osloviť aj čiernych. Líderka strany Helen Zilleová je bývalou aktivistkou proti apartheidu. Zatiaľ to nestačí.

Africký národný kongres vyhral ako vždy. Ukázal sa aj obdivovateľ Mugabeho

Líderka opozičnej Demokratickej aliancie Helen Zilleová Zdroj: SITA / AP

Nelson Mandela sa po svojom víťazstve v roku 1994 rozhodol nepomstiť belochom za príkoria predchádzajúceho režimu. Boli v ANC aj radikálnejšie názory – volanie po pomste?

Mládežnícku organizáciu ANC viedol do roku 2012 Julius Malema, ktorý sympatizoval so zimbabwianskym prezidentom Robertom Mugabem. (K jeho režimu má však celkom kladný vzťah aj juhoafrická vláda, vlaňajšie voľby v Zimbabwe napríklad bez problémov uznala). Po vylúčení z ANC J. Malema založil vlastnú stranu Bojovníkov za ekonomickú slobodu (EFF). Označuje sa v nej za veliteľa (commander-in-chief) a inšpiruje sa aj marxizmom, leninizmom či latinskoamerickým revolucionármi Fidelom Castrom a Che Guevarom. Otvorene požaduje znárodnenie baní, bánk a pôdy bez náhrady. V stredajších voľbách získal šesť percent hlasov.

Používa násilné metódy?

Známe je, že v roku 2010 spieval na zhromaždení pieseň so slovami „Zastreľ Búra“. Jeho prívrženci násilie používali, napríklad aj proti členom ANC, keď ho kongres poslal preč zo svojich radov. Po odchode z ANC čelil viacerým súdnym procesom pre podvody či pranie špinavých peňazí. V minulosti ťažil zo štátnych zákaziek, pre ktoré mu prischla prezývka „tenderpreneur“.

Africký národný kongres vyhral ako vždy. Ukázal sa aj obdivovateľ Mugabeho

Míting radikálnej strany Bojovníci za ekonomickú slobodu Zdroj: SITA / AP

Ako sa darí juhoafrickej ekonomike?

Napriek tomu, že ANC bol ľavicového zamerania a pri ozbrojenom boji proti aparteidu spolupracoval s východným blokom, po získaní moci nevybudoval žiaden komunizmus. Južná Afrika má na čom stavať. Napríklad ťažobný sektor je tradične silný. Produkcia zlata síce už nie je to, čo bývala, zo svetovej jednotky sa Južná Afrika prepadla o viacero priečok nižšie, krajina však zabezpečuje väčšinu výroby platiny, silný je napríklad aj chróm. Dôležité sú aj finančné služby. Čína, Rusko, Brazília a India zobrali Južnú Afriku medzi seba do zoskupenia BRIC (potom už BRICS), aby mali aj reprezentanta afrického kontinentu. Čína sa presadila ako najväčší importér do Južnej Afriky, export však najviac smeruje do EÚ. Južnú Afriku podľa prognóz MMF tento rok čaká rast 2,3 percenta, čo je výrazne menej než Čína a India, ale viac než Rusko a Brazília. Inflácia sa však v roku 2014 očakáva na úrovni šesť percent. Fond tvrdí, že juhoafrická ekonomika rastie dlhodobo slabšie ako okolitý región a potrebuje reformy. Pokiaľ ide o veľkosť ekonomiky, Južnú Afriku už v apríli tohto roka predbehla Nigéria. Dôvodom však bolo, že nigérijskí štatistici urobili rozsiahlu revíziu údajov, vďaka ktorej sa ekonomika Nigérie zo dňa na deň zväčšila takmer dvojnásobne.

Čo z toho majú Juhoafričania?

Chudobu sa podarilo za posledné dve desaťročia znížiť, zlepšil sa aj prístup k základným vymoženostiam ako voda. Nezamestnanosť však podľa oficiálnych údajov dosahuje 25 percent. V ťažobnom sektore nie sú výnimočné násilné štrajky. Najväčšou tragédiou bol násilný zásah polície proti baníkom v Marikane, platinovej bani vlastnenej ťažobnou firmou Lonmin. Zomrelo 44 ľudí, z čoho väčšinu tvorili protestujúci baníci. Prezident potom vyhlásil šesťdňový smútok.

Južnú Afriku trápila v minulosti veľká kriminalita. Je to stále problém?

V 90. rokoch mala Južná Afrika podľa údajov Úradu OSN pre drogy a kriminalitu (UNDOC) naozaj najväčší počet vrážd v pomere k obyvateľstvu na svete. Medzičasom sa toto číslo znížilo na polovicu, s tridsiatimi vraždami na 100-tisíc obyvateľov ročne však stále patrí medzi negatívnu svetovú špičku (ale až napríklad za Hondurasom, Venezuelou, Salvádorom či Kolumbiou).

Ako sa vyvinula epidémia AIDS?

Ochorenie je stále veľmi rozšírené, trpí ním necelých 20 percent dospelej populácie. Za prezidenta T. Mbekiho juhoafrická vláda odmietala, že ochorenie spôsobuje vírus HIV a nechcela antiretrovirálne lieky. Prezident pripisoval ochorenie chudobe a ministerka zdravotníctva Manto Tshabalala-Msimangová ho navrhovala liečiť cesnakom. Po odstúpení T. Mbekiho z funkcie sa však už situácia zmenila.

Celkovo vzaté, je Južná Afrika lepším miestom než bola za apartheidu?

Hlavné politické prúdy v Južnej Afrike sa zhodujú, že určite áno. Za apartheidu bola krajina v medzinárodnej izolácii. Výnimkou nebolo ani masakrovanie (povstanie v Soweto, kde v roku 1976 zomrelo 176 ľudí, je len jedným z príkladov, hoci najhorším). Častým javom bola cenzúra. Vláda Národnej strany sa dokonca bála dovoliť televízne vysielanie, preto sa spustilo až v roku 1976. Pokrok, aký zaznamenala Južná Afrika od roku 1994 aj s negatívami zhŕňa podrobne The Economist. Uzatvára však, že krajina nejde dobrým smerom.

Ako ANC svoje víťazstvo využije?

BBC píše, že v najbližšom čase ANC si bude môcť napriek nevôli odborov presadiť svoj rozvojový plán, ktorý sa vyhýba znárodňovaniu a počíta s investovaním do infraštruktúry. Vzdialenejší horizont načrtol výkonný šéf Juhoafrického inštitútu pre rasové vzťahy Frans Cronje. Rozobral štyri možné cesty, akými by sa krajina mohla uberať do roku 2024. Pozitívny scenár je, že ANC urobí reformy a udrží slobodnú spoločnosť. Negatívny si predstavoval tak, že by v roku 2024 vyhral sporné a násilné voľby skorumpovaný a radikálny „černošský“ režim.

Výsledky parlamentných volieb v Južnej Afrike

Africký národný kongres (ANC) - 62,4 % (v roku 2009: 65,9 %)

Demokratická aliancia (DA) - 22,0 % (v roku 2009: 16,7 %)

Bojovníci za ekonomickú slobodu (EFF) - 6,2 % (v roku 2009 nekandidovali)

PRAMEŇ: Electoral Commission of South Africa

Staršie vydania Volieb vo svete si môžete prečítať po kliknutí na tento link