Africký mor ošípaných definitívne prekročil aj hranice Slovenska. Veterinári v obci Strážne v okrese Trebišov potvrdili výskyt ochorenia laboratórnym vyšetrením. Choroba sa na ľudí neprenáša, no je veľmi nebezpečná pre ošípané a môže ohroziť celý chov.
„Regionálna veterinárna a potravinová správa Trebišov nariadila opatrenia na usmrtenie zvierat v chove, vytýčila ochranné pásmo 3 km a pásmo dohľadu 10 km od ohniska nákazy,“ napísal Daniel Hrežík z odboru komunikácie minsiterstva pôdohospodárstva
Chovateľom v týchto pásmach zodpovedné orgány nariadia aj ďalšie veterinárne opatrenia na zabránenie šíreniu nákazy.
Africký mor ošípaných sa už dlhšie pohyboval v okolí slovenských hraníc, no až dodnes sa darilo zabrániť tomu, aby choroba prešla na územie Slovenska. Naposledy veterinári mor zaznamenali v polovici mája pol kilometra od slovenských hraníc práve neďaleko Trebišova.
Choroba je u súkromníka
Aktualizované o 13:20: "Mám to priamo od riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, ktorý ma informoval, že na hranici s Maďarskom sa u súkromníka vyskytol africký mor ošípaných," hovorí predseda Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku Andrej Imrich.
Keďže ide o čerstvú informáciu, nateraz nevedel spresniť, či išlo len o jednu ošípanú, alebo bolo nakazených viac. Nešlo však o veľký chov ošípaných, čo znamená, že rozsiahlejšie škody zatiaľ nehrozia. Omnoho väčším problémom by totiž bolo, ak by sa choroba objavila v oblasti, kde sa ošípané chovajú vo veľkom, napríklad na Žitnom ostrove.
Nárazníkové zóny afrického moru ošípaných Zdroj: Štátna veterinárna a potravinová správa
O tom, že práve okres Trebišov je ohrozený, vedela Štátna veterinárna a potravinová správa už dlhšie. Od 11. mája preto sú na severozápadnej a južnej časti Slovenska vyhlásené takzvané nárazníkové zóny. V nich platí napríklad celoročný intenzívny lov diviačej zveri. Chovatelia ošípaných zasa musia pod hrozbou pokuty nahlásiť každý úhyn zvieraťa veterinárom.
Podcenené riziko
Aktualizované o 14:47: Chovateľ v Strážnom, u ktorého sa ochorenie objavilo, mal doma štyri ošípané. Veterinára volal v utorok, pretože jedna ošípaná prestala žrať, bola malátna a všimol si u nej aj zmeny na koži. Následné vyšetrenie v špecializovanom pracovisku vo Zvolene potvrdilo výskyt vírusu afrického moru ošípaných.
"Zdroj nákazy ešte stále hľadáme, ale vzhľadom na to, že je to necelých 500 metrov od maďarských hraníc, to bolo pravdepodobne krmivo," myslí si riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš. Vzhľadom na to, že je momentálne žatva, obilie alebo slama z poľa mohli byť kontaminované od diviakov.
"Ešte v máji sme vydali prísne opatrenia pre chovateľov, no tento chovateľ pravdepodobne niektoré z opatrení podcenil. Predpokladali sme, že ak sa k nám mor dostane, bude to nejaký zabehnutý diviak, no toto nás trochu prekvapilo," vysvetľuje J. Bíreš.
„Vzhľadom na rozšírenú nákazu aj v iných krajinách Európskej únie vyzývame ľudí, aby nenakupovali odstavčatá mimo územia Slovenska, ktoré nie sú úradne u veterinárov evidované. Zabránia tak prípadnému ďalšiemu rozšíreniu nákazy“, vyhlásil aj podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Miroslav Štefček.
Bariéry zatiaľ nebudú
"Zajtra bude k vzniknutej situácii porada, tam to všetko rozoberieme a budeme vedieť viac," hovorí A. Imrich s tým, že sa následne stanoví aj ďalší postup. Hovorí, že obmedzenia pohybu či bariéry na cestách by zatiaľ nemali byť aktuálne, keďže okres Trebišov nepatrí k tým, kde sa ošípané chovajú vo veľkom.
Ochranné desaťkilometrové pásmo sa však bude v najbližších dňoch pozorne monitorovať a chovatelia ošípaných budú informovaní, čo robiť v prípade, že budú mať podozrenie na výskyt afrického moru.